Днес светът отбелязва Деня за борба със СПИН. В навечерието на 2009 година Организацията на обединените нации изрази тревога, че разпространението на болестта се превръща в пандемия. Преди 10 години на тази дата светът отбелязва за първи път Деня за борба със СПИН. От тогава до сега броят на болните от вируса по света се е увеличил с 10 милиона души.

У нас през миналата година са регистрирани 125 нови случая на ХИВ

Това е с 50% повече спрямо 2005 година. От Министерството на здравеопазването отчитат тревожна тенденция на спадане на долната граница на новоинфектираните до 16 години.

От общия брой регистрирани случаи на ХИВ за последните 20 години най-голям е дяла на заболелите по хетеросексуален път – 76%. На следващо място са инфектираните чрез инжекционна употреба на наркотици. 8% пък са се заразили по хомо- или бисексуален път. Едва в един процент от случаите инфекцията е предадена от майка на дете. През последните 5 години у нас съществува специална програма за превенция, по която Глобалния фонд за борба срещу СПИН е отпуснал близо 16 милиона долара.

"Със средствата от Глобалния фонд е осигурен 4-месечен резерв от медикаменти.По този начин се гарантира, че терапия ще имат всички, които се нуждаят и няма да има прекъсване на лечението", каза Евгений Желев, министър на здравеопазването.

"Глобалният фонд ще представи продължаващо финансиране за следващите 6 години в периода 2009-2014 година в размер на 32,4 млн. евро", съобщи Емел Етем, министър на извънредните ситуации и председател на Националния координационен комитет за борба със СПИН и туберкулоза.

Програмата работи с около 150 училища от 14 общини за поетапно въвеждане на здравно образование. В софийската математическа гимназия вече няколко години отбелязват световния ден за борба с ХИВ/СПИН. На учениците се раздават презервативи и информационни брошури.

За последните години здравното министерство отчита спад на долната граница на новоинфектираните до 16 години.

 http://static.btv.bg//media/gallery/gallery_photo_263_2350.jpg

Данните на Световната здравна организация за миналата година показват, че серопозитивните в света са над 35 милиона души, а броят на новозаразените не може да бъде контролиран. За миналата година броят на жените, болни от синдрома се е изравнил с този на мъжете. А 50% от новозаразените с вируса на СПИН в световен мащаб са младежи и деца до 25 годишна възраст.

 http://static.btv.bg//media/gallery/gallery_photo_263_2348.jpg

От 1981 година до края на 2007 г. от СПИН са починали повече от 25 милиона души

Най-стряскащите проценти се образуват в изоставащите и развиващите се страни от Африка и Азия. Там живеят около 28 милиона серопозитивни.

 http://static.btv.bg//media/gallery/gallery_photo_263_2347.jpg

На Стария континент най-тежко е положението в Украйна, където специалистите очакват първата европейска епидемия. По неофициални данни близо 400 хиляди украинци са серопозитивни. Лекарите алармират, че предпоставка за бързото разпространение на болестта в Източна Европа и Централна Азия е драстичното увеличаване на употребата на интравенозни наркотици в бившите социалистически страни.

 

Спортните събития от деня

Филмите на bTV

Гледай bTV на живо

Времето