В България са налице условия за трансплантиране на стволови клетки според европейските стандарти. Това заяви д-р Димитър Георгиев, експерт в тъканна банка. Той участва в Петата национална конференция по тъканно донорство, домакини на която бяха Медицинският университет и университетската болница в Плевен.
У нас и в Европа все още използваме много малко стволовите клетки, като основната причина е, че не искаме да се поддадем на комерсиализацията, уточни Георгиев. От първи ноември ще се вземат стволови клетки и от майките по време на секцио и, ако те имат нужда от тях, през следващите 10-15 години, ще им бъдат трансплантирани, като 20-годишното съхранение ще струва 1000 евро. Стволовите клетки могат да се използват не само за животоспасяващи интервенции, но и за козметични и естетични процедури.
До момента от нашата банка са трансплантирани стволови клетки на десет деца - при пет от тях изходът е благоприятен.
Имаме огромен интерес да стимулираме провеждането на контролирани клинични проучвания с деца, които имат проблем - в момента търсим финансиране за такова проучване при деца с детска церебрална парализа, добави Георгиев. Според него в много страни трансплантирането на стволови клетки при лечение на злокачествено заболяване се заплаща.
Не съм убеден, че може да се осигури такова финансиране в широк мащаб в България. Нашата мисия е да използваме собствените стволови клетки на човека при възникнал при него проблем, защото те не се отхвърлят от организма му, каза още експертът.