Според статистиката, расте броят на българките, засегнати от рак на шийката на матката. Какви мерки можем да предприемем, за да се предпазим от заразяване?

Стръмната графика, която показва акушер-гинекологът, отразява тревожно покачване на броя на засегнатите от рак на шийката на матката у нас. Той се причинява от човешките папилома вируси, които се предават по полов път.

"И двата пола засяга едновременно, но при жените предизвиква този рак", поясни акушер-гинекологът доц. д-р Николай Василев.

Ако папиломните вируси се задържат в организма 6 месеца, се развиват предракови заболявания.

"Това предраково заболяване в продължение на 10-15 години може да се превърне в рак", допълни още доц. Василев.

Използването на презервативи, още при първите сексуални контакти, предпазват от заразяване при младите. Профилактичната мярка за зрелите жени е цитонамазката, поне веднъж годишно. Една от възможностите за предпазване е ваксина.

"Профилактичните ваксини срещу вируса, причиняващ рак на маточната шийка, представляват 3 инжекции, които се поставят в интервал от 6 месеца", информира доц. Василев.

Ваксината обаче не осигурява 100-процентова защита, а само срещу четирите най-често срещани щамове. Тя е скъпа и е най-подходяща за момичета, които още не са започнали полов живот. Така че, сигурното средство за предпазване и от този вирус, отново се оказва презервативът.

 

Спортните събития от деня

Филмите на bTV

Гледай bTV на живо

Времето