
Все повече деца в България се разболяват от диабет преди да навършат 5 години. За това алармират ендокринолози от Варна в навечерието на световния ден на диабета - 14 ноември.
Само през последните три месеца в болница "Света Марина" в морската столица са постъпили 10 деца с диабет на възраст под 3 години.
Калоян е един от най-малките пациенти с диабет във Варна. Лекарите откриват болестта два дни след първия рожден ден на детето.
След шока за родителите започва битка за нормален живот на децата. Семейството на 8-годишния Диян води тази битка вече 7 години. Заради диабета той не е ходил на детска градина.
"Във втори клас госпожата го беше сложила на последния чин, защото ако му станело лошо и се наложи да си измери кръвната захар да не го гледали другите деца, да не се уплашили, а те всички знаят, че той е диабетик", разказа Илияна Димова.
Семействата на болните деца се сблъскват с неразбиране от страна на институциите. А лекарите признават, че в системата за лечение на малките пациенти има големи пропуски.
"Нямаме възможност дори за тежки случаи с по-мънички дечица да изписваме поне частично реимбурсирани инсулинови помпи. На всички семейства с малки деца лентите не достигат. Средно закупуват между 5 и 15 опаковки, а цената е 60 лева", обясни доц. Виолета Йотова, ендокринолог.
Не достигат и иглите, подходящи за малки деца. От години проблеми създава и процедурата за доставка на инсулин.
"Тромава, много бавна процедура, дори за деца - особено в края на годината, все нови и нови неща се измислят, за да се отложи този момент. После ще имаме позитивен списък, нов договор и така за няколко месеца се реализират икономии", допълни доц. Йотова.
Тези икономии обаче са за сметка на пациентите.