
Новоизбраният президент на САЩ Барак Обама и съпругата му Мишел посетиха Белия дом по покана на действащия президент на САЩ Джордж Буш и съпругата му Лора. Белият дом е резиденцията на президента на САЩ във Вашингтон. Тя е единствената подобна сграда в света, която е отворена за публични посещения (WhiteHouse.gov).
Историята на строителството на резиденцията
е свързана с името на първия президент на САЩ Джордж Вашингтон. Той лично е избрал мястото за Президентския дом и е подписал т.нар. "Акт на Конгреса", предписващ къде да се намира той. През 1791 г. е обявен конкурс за проект за сградата, спечелен от американския архитект Джеймс Хобън. Строителството започва през октомври 1792 г. и завършва през 1800 г. при президента Джон Адамс.
През 20-те години на XIX век след пожар зданието на президентската администрация е построено наново и е боядисано в бял цвят. По време на реконструкцията към него са добавени западната и източната тераса, южната е северната фасада добиват сегашния си вид. Оттогава до средата на миналия век зданието на практика не е променяно, ако не се смята прокарването на електричеството и на телефони.
През 1948 г. при президента Труман в Белия дом е извършена значителна реконструкция, изградени са например два подземни етажа, кото и досега служат за щаб на оперативното ръководство на външнополитическите и военните акции на президента.
Сега Белият дом заема площ от около 7,2 хектара
Централната част включва жилищни помещения и зали за официални приеми. На Парадния етаж (State Floor) се намират Източната, Зелената, Синята и Червената стая, а също Парадната и Семейната трапезарии. Семейните помещения - Жълтата овална стая, Източната и Западната стая за гости, а също Президентската трапезария, Стаята за преговори, Спалнята на Линкълн и Кралската спалня са
разположени на третия етаж. Всички президентски административни помещения са "събрани" в западното крило. В това число и знаменитият Овален кабинет на президента.
Жаки Кенеди в Червената стая
Докато външно Белият дом остава непроменен, всеки нов президент прави промени в интериора. На първото семейство на САЩ се разрешава да внесе корекции по свое усмотрение, но ако те засягат т.нар. "държавни помещения", трябва да бъдат съгласувани с Комитета по опазване на зданието. Най-значителни следи в историята на Белия дом е оставила Жаклин Кенеди. Именно при нея много исторически помещения в резиденцията са променили цвета си: Червената стая става тъмновишнева, Зелената придобива цвета на ликьора шартрьоз, а овалната Синя стая става бяла.
Жаки Кенеди пълни резиденцията с най-добрите образци мебели
от XVIII-XIX век, урежда музеи да дадат на Белия дом 150 старинни картини, купува във Франция скъпи ръчно изработени щори, реставрира всичко, което може да бъде реставрирано. Госпожа Кенеди сама подбира тъканите за драперии, дамаската на мебелите, тапетите, осветителните тела. Известен е фактът, че госпожа Кенеди си харесала за Белия дом тапети от XIX век от дома-музей в Мериленд и те веднага били свалени от стените и изпратени в резиденцията във Вашингтон.
В същото време обаче много предмети от историческата обстановка на Белия дом, които Жаклин Кенеди е сметнала за безвкусни, са били продадени на търгове. Дизайнери вече години наред се опитват за ги открият, за да възстановят историческата справедливост.
През 90-те години на ХХ век при президента Бил Клинтън са правени промени в Източната и в Синята стая, а също в залата за държавни приеми и в Гостната на Линкълн. Започнати са промени в Спалнята на Линкълн, които са завършени при президентстването на Джордж Буш. Освен това именно при Хилари Клинтън Синята стая на Белия дом отново придобива сапфирения си цвят.
Първите промени, внесени от Джордж Буш
в обстановката на Белия дом, са в Овалния кабинет, главния служебен кабинет на американския президент. Там например вместо любимия на Бил Клинтън яркосин овален килим, Буш разпоредил на пода да има аналогичен килим, но в светлокремав цвят. Жълтите копринени дивани на Клинтън с тънко вишнево райе са били претапицирани с кремава материя.
Барбара Буш в Зелената стая
Джордж Буш е оставил прочутото дъбово бюро, любимо на Джон Кенеди, използвано и от Клинтън. Това бюро, направено от дървото от английския кораб "Резолют", е било подарено на президента на САЩ през 1880 година от британската кралица Виктория и се смята за историческа реликва. Използвано е също от Джими Картър, Роналд Рейгън, за няколко месеца и от бащата на сегашния президент Джордж Буш.
Освен това сегашният обитател на Белия дом е окачил на стената до бюрото си две картини, донесени от него от Тексас. На едната е изобразено момче, което лови риба, а на другата - конник.
За Джордж Буш е известно също, че непрекъснато се грижи за спестяването на електрическа енергия в Белия дом. По негово нареждане в някои помещения са монтирани специални датчици, които гасят лампите, ако в помещението няма хора, и ги палят, ако има движение.
Какви промени ще направи Мишел Обама, предстои да видим през следващата година.