
Всеки час по един млад гражданин на Европейския съюз умира от свръхдоза наркотик. Това е много тревожен факт, който подчертава нуждата младите европейци да бъдат постоянно предупреждавани и информирани за опасността от наркотиците, заяви Жак Баро, зам.-председател на Еврокомисияат, отговарящ за правосъдието, свободата и сигурността, при представянето на доклада "Състояние на проблема с наркотиците в Европейския съюз" от Европейския център за контрол над наркотиците и употребата им.
Според доклада около 71 милиона европейци на възраст между 15 и 64 години използват канабис, около 12 милиона - кокаин, около 11 милиона - амфетамини и около 9,5 милиона - екстази. Според най-новите данни на центъра се наблюдава стабилно нарастване на консумиращите кокаин, наистина само в няколко страни от Европейския съюз, сред които България не е посочена.
Като цяло вземането на наркотици в Европейския съюз се стабилизира, но в същото време нараства броят на смъртните случаи, свързани с употребата им, се отбелязва в доклада.
Както и в предишни години основните количества наркотици, стигащи Европа, идват от Афганистан. Те стигат до нашия континент по два главни маршрута. Част от единият - Пакистан, Иран, Турция - минава и през България. Втората част поема на юг през Гърция, Италия и Средиземно море. За основни преразпределителни пунктове в ЕС за идващата от Афганистан дрога се смятат най-вече Холандия и в по-малка степен - Белгия. Вторият главен маршрут е през Пакистан, Иран, Кавказ, Централна Азия и Русия или Полша.
Името на страната ни се споменава много рядко в доклада. В един от случаите България е посочена на едно от последните три места в Европейския съюз по броя на смъртните случаи заради употреба на наркотици на милион население. Първите места в тази класация се заемат от Естония, Люксембург и Дания.
Междувременно Европейският център за наблюдение на наркотиците и наркоманиите предупреди, че през 2007 г. световното производство на опиум е нараснало с 34%, достигайки, по някои сведения, обем от 8870 тона.
Около 80% от смъртните случаи от свръхдоза в Европа са свързани с производни на опиума (от най-малко между 7 и 8 хиляди смъртни случая в Европа годишно вследствие на употреба на наркотици), а инжектирането на тези субстанции е един от основните пътища за разпространение на ХИВ или хепатит С, допълва докладът.
В България 98% от потърсилите лечение най-често употребяват хероин
По този признак страната ни се нарежда на първо място в Европа, съобщи директорът на Националния фокусен център за наркотици и наркомании Момчил Василев на експертна среща, посветена на темата. На срещата беше представен годишният доклад на ЕС за състоянието на проблема с наркотиците в Европа.
Според Националния център по наркомании само през последните четири години броя на местата за лечение в България е нараснал почти пет пъти. Близо 71% от употребяващите хероин в страната пушат марихуана, 45 на сто от тях използват стимуланти - амфетамин и екстази, а около една четвърт - кокаин. Само 41% са чисто употребяващите хероин.
По данни на НСИ след 2003 г. броят на смъртните случаи вследствие на употребата на наркотици в страната е нараснал.
Броят на починалите през 2007 г. е 52 - ма, за 2006 г. - 29, а за 2005 г. - 40 души.
Докато средната възраст на умиращите от свръхдоза в Европа е 35 г. и се повишава, в България относително висок е процентът на случаите на смърт от свръхдоза сред лица под 25 години - 42.3 на сто. По този признак страната ни се нарежда на пето място в Европа след Румъния, Естония, Словакия и Австрия. През последните години в България средно на ден около 50 души за пръв път опитват наркотици.