
Заканата на личните лекари, че ще стачкуват след 22 ноември, ако правителството не увеличи парите за доболничната помощ, едва ли ще бъде спазена навсякъде. Много от личните лекари предупреждават, че исканията за повече пари ще изнервят пациентите, още повече, че гилдията вече е получила увеличение на възнагражденията от 1 октомври.
Доктор Митка Лечева работи като джипи от началото на реформата. В момента на нея разчитат 2500 пациенти, повечето от които деца. С получените пари плаща заплати на две медицински сестри и счетоводител и след като приспадне разходите за кабинета, за нея остават по-малко от половината от средствата. Казва, че не е нормално гилдията да работи с Рамков договор от 2006 година. Но и, че не е нормално да се премълчава, че от месец насам средствата за доболничната помощ са актуализирани.
"Като цяло не сме доволни от реформата, но фактът, че ние от 1 октомври получаваме увеличението, което чакахме три години, не може да се премълчи и все пак трябва да бъдем доволни от това нещо. Пада се по 20 стотинки на пациент", обясни д-р Митка Лечева.
Простата сметка показва, че ако един лекар има в листата си 1000 души, ще получи за един месец между 200 и 300 лева повече от Касата.
Най-голям проблем обаче си остава изискването за 24-часово разположение, на което никой нормален човек не може да устиска, камо ли да се развива в професионално отношение.
"Ние нямаме време да погледнем семейството си и в същото време нямаме време да се усъвършенстваме, почти не ни остава лично време да научим някакви новости", оплаква се докторката.
И след като държавата за осем години не можа да реши този въпрос, самите пациентите дошли на помощ.
"С времето хората свикнаха, че ние също сме хора като тях и за леките случаи изчакват работния ден, а за по-тежките случаи търсят Бърза помощ".
Доктор Лечева е категорична, че денонощното обслужване трябва да отпадне, но самата гилдия трябва да излезе с конкретно предложение. При всички случаи то ще е свързано и с дофинансиране на Спешните центрове от страна на джипитата.
"Ние трябва да направим някакъв компромис за хората, които ще работят вместо нас".
В противен случай кашата в доболничната помощ ще си остане, дори и със стачки.