Ефективни протести ще предприемат семейните лекари, ако не се подобрят условията им на работа. Сред основните искания на джипитата е да им се даде възможност да проследяват лечението на своите пациенти, както и да се опрости документацията, която трябва да попълват за всеки свой пациент. Това според тях ще повиши не само качеството на здравните услуги у нас, но ще улесни и самите лекари.

Доктор Атанас Пелтеков е семеен лекар от 8 години. От началото на годината през кабинета му са минали над 12 000 души. Само обработването на документите на всеки един от тях му отнема около 10 минути. Когато трябва да изпише една рецепта за две различни оплаквания, прегледът на един пациент става близо половин час.

"Ако например вие имате две заболявания, за които изписваме лекарства общо - аз не мога на тази рецепта, въпреки че тя е пригодена да събере трите лекарства, да изпиша и трите - трябва да пусна още една - двете  лекарства за едното заболяване, втората рецепта -  за следващото", обяснява д-р Пелтеков.

Според лекаря, ако този процес бъде опростен, няма да има толкова големи опашки пред кабинетите на личните лекари. Друг проблем, който стои пред тях, е невъзможността да проследят лечението на своите пациенти. Затова семейните лекари искат следното:

"Да ни освободят възможността да контролираме и наистина да провеждаме лечението на пациентите си - да се намали до възможния минимум понякога безсмисленото прехвърляне към специалист, болница и обратно, за да може се вземе някакво решение - тоест искаме повече правомощия, за да можем да изпълняваме работата си на практикуващи лекари".

Заради проблемите, с които се сблъскват всеки ден, над 1000 джипита са се отказали от своята практика през изминалата година

Масово семейните лекари си търсят работа в чужбина или в големи фармацевтични компании. Парите също не могат да задържат джипитата. Оказва се, че и доходите на семейните лекари от 2000 - 3000лева месечно са мит.

"Да, общият приход може да е толкова, но като започнем да вадим от него - за всичките разходи се стига до една сума, която е в порядъка на 2-3 минимални заплати. Това е истината за нещата", заяви д-р Любомир Киров.

Ако в скоро време условията, при които работят не се променят, семейните лекари са категорични, че ще излязат на протест.

"4800 човека се грижим за близо 7 милиона българи и искаме това да става в една комфортна среда. Ако се стигне до протест това няма да е проява на насилие или както искате го разберете. Това ще е нашата оценка за работата на институциите от страна на държавата, които също би трябвало също да се грижат за здравето на българите."

Семейните лекари недоволстват и от одобрения бюджет на Националната здравноосигурителна каса за следващата година. От Касата поискаха 2 милиарда и 300 милиона лева, но от Министерството на финансите одобриха за здраве само 1 милиард и 900 милиона лева. Остатъка от 400 милиона лева ще бъдат в резерв на здравноосигурителната каса.

 

Спортните събития от деня

Филмите на bTV

Гледай bTV на живо

Времето