
От утре влизат в сила новите условия за издаване на книжки на мотористите. Промените са свързани с изискванията на Европейския съюз и включват по-усложнена подготовка и изпит на полигон. За демонстрация на новите елементи във Велико Търново се събраха инструктори от цялата страна.
Новост в шофьорските курсове за мотори са елементите предвижване на машината на ръка, управление с малка скорост с пасажер, осморка и движение при висока скорост с внезапно спиране. За пръв път в България се въвежда и обучението на мотоциклетисти в населена среда, т.е. познатото ни „ градско кормуване".
"Високата мобилност, която дава този вид моторно превозно средство, икономичността от друга гледна точка и замърсяването, по-малката вредна емисия на газовете, ще направи до две или три години масово употребата им и се очаква един ръст около 20%", смята Йонко Иванов, председател на Сдружението на преподавателите по авто-мото подготовка.
Нерешен остава проблемът с четириколесното моторно превозно средство, познато ни като АТВ. Оказа се ,че никой все още не знае каква категория правоспособност трябва да притежава водачът му. С въпросителни остава и начинът, по който инструкторите и институциите ще се борят с катастрофите и корупцията.