Зелена светлина за пенсионната реформа. Условията, при които занапред българите ще излизат в пенсия, минаха в парламента само с подкрепата на ГЕРБ и Атака. Дебатите продължиха повече от два часа.
Спорните текстове предвиждат отпадане на точковата система от 1 януари догодина. Министърът на социалната политика Тотю Младенов защити отпадането на досегашната система и обясни, че заради популистки решения непрекъснато се трупат дефицити в осигурителните системи.
Според него реформата на правителството сега е на базата на прогнозирания БВП до 2040 година, инфлацията, равнище на безработица, коефициентът на плодовитост и средна продължителност на живот за мъжете и жените у нас.
„Недейте да плашите хората. Реформата на практика, увеличаването на осигурителния стаж започва от 1 януари 2012 г.. Недейте да призовавате от трибуната на НС хората да се пенсионират до края на тази година, защото не прави чест на системата и по този начин, не помагате на никого. Искам да успокоя всички български граждани. Реформата стартира с увеличаването на осигурителния стаж от 1 януари 2012 година и нека всички да бъдат спокойни”, заяви министър Младенов.
Според промените от 2012-а стажът за пенсия ще се увеличава плавно с по 4 месеца на година. А от 2021-а започва да расте възрастта - плавно, но с по 6 месеца на година. За жените стажът ще расте плавно в продължение на 9 години и ще достигне 37 години , а за мъжете 40. След това започва да расте възрастта и ще достигне 63 години за жените и 65 за мъжете.
Благодарение на точковата система, която отпада, досега хората се пенсионираха дори и да не им достига стаж. Какво ще стане след като системата отпадне:
Точковата система представлява сбор от възрастта и осигурителния стаж. Сега, за да се пенсионират мъжете трябва да имат сбор от 100 точки, а жените от 94. Така на практика, ако не ви достига една година стаж, може да я компенсирате с една година възраст и така да достигнете общия сбор.
Точно от това предимство се е възползвала Агнес Йорданова. Има стаж 33 години, вместо задължителните 34. Изчакала е една година и сега когато е на 61 години подава документи за пенсия. Не й харесва идеята точковата система да отпадне.
"Моят трудов път е приключил. Не е хубава за младите хора, които ще трябва да работят, докато са живи", каза тя.
От Националния осигурителен институт обясняват, че точковата система противоречи на пенсионната реформа, към която сегашните управляващи се стремят.
"Това беше една система за гъвкаво пенсиониране и при положение, че се минава към една твърда възраст, към един твърд стаж и се ограничава при всяко положение достъпът до пенсиониране и точковата система не е подходяща за този модел", зяви Йосиф Милошев от НОИ.
От НОИ твърдят, че с отпадането на досегашната система няма да бъдат засегнати много хора. Ако обаче сте сред тях - има алтернатива. Може да си купите годините стаж, които не ви достигат. Или да изчакате докато навършите 65. Тогава всеки може да излезе в пенсия - нужни са му само 15 години стаж.
Отпадането на точковата система важи само за третата категория. За хората, работещи при тежки условия или т.нар. първа и втора категория, системата остава в сила до 2014 г.
Трябва да имаме предвид, че могат да настъпят промени между първо и второ четене на законопроекта. Според източници на bTV, твърде вероятно е точковата система да отпадне чак през 2012-а, когато всъщност започне да расте и стажът за пенсия. Дали решението ще се отложи с една година, предстои да рaзберем.