Окончателните проби за Шап в Резово са положителни. Унищожаването на около 200 домашни животни и 21 бивола от Турция вече започна.

За да се спре преминаването на диви и домашни животни от южната ни съседка, България ще иска съдействие от Европейския съюз за възстановяване на загражденията по границата, а днес в страната пристигнаха европейски експерти.

Още преди да станат ясни окончателните резултати, домашните животни в Резово са прибрани, а кравите - затворени в общ обор извън селото. Започна изкопаването на ями, в които ще бъдат загробвани умъртвените животни. Достъпът до селото беше забранен. И местните жители разбраха, че не могат да спасят животните си.

Хората недоумяват защо след като се знае, че заразата идва от Турция, не са взети мерки за ограничаване достъпа на турски животни, които безпрепятствено минават граничната бразда и пренасят заразата. Точно затова ще настоява утре в Брюксел директорът на ветеринарната служба.

Иначе опасността да пламнат всички погранични райони е голяма. В момента заграждения има по едва 29 км от общо 143 км от границата ни с Турция.

Ветеринарните власти успокояват, че на този етап разпространението на болестта е под контрол, защото не се разпространява във вътрешността на страната. Затова и няма да се налагат по-тежки рестрикции в търговията с животински продукти.

През следващата седмица ще започне изплащането на 100 процента обезщетения на животновъдите от село Кости на цени, определени от националната статистика - общо на стойност около 300 хиляди лева.

По думите на генералния директор на НВМС засега няма опасност Европейската комисия да ни забрани да изнасяме месо и месни продукти. Няма опасност и хора да се заразят от шап.