По три джипа средно се крадат на седмица в София. За тях обикновено се иска откуп от 10 до 20 000 лева. За чужденците тарифите са в евро.

Случаят с Феим Чаушев е първият за тази година, при който се иска откуп за открадната кола. Поне по официални данни. Рядко обаче собствениците на задигнатите автомобили търсят полицията за съдействие. Обикновено плащат откупа и не съобщават за това.

За миналата година разследващите са работили по 28 случая, при които кола е крадена за откуп. 10 са разкритите кражби, като собствениците са получили обратно колата си, без да платят. При други три случая колите не са върнати. В останалите 15 кражби след еднократно искане на откуп крадците се отказват от контакт с жертвата си и колите не са намерени и до днес.

Още преди осем години треньорът по стрелба Йорданка Среброва стана жертва на изнудване. За да и върнат откраднатата кола, нейни приятели спортисти й поискаха 1400 лева. По случая задържани с белязани пари бяха състезателят по петобой Цанко Хантов и Петър Стоянов-Сумиста. Задържаните връщат парите и колата, споразумяват се с жертвата и избягват съда.

През 2003 година исканият откуп е от 1400 лева. Днес, за да ви върнат колата, искат между 10 и 20 000 лева. Самата кражба е лесна работа, ако имаш нужните инструменти. За 10 000 евро можеш да си купиш програматор, който да впише ключ в автомобила. Чип за ключа се намира и за 10 лева. Най-трудно е отключването на колата.

То обикновено отнема 40-50 секунди най-много. Джаджите за отключване и палене на автомобили се продават свободно. Забрана не може да има, тъй като това са инструменти, които официално са предназначени за автосервизите и ключарите.

Още за случая с изнудването на Среброва гледайте в Код: Криминално. Тази вечер в 20.00 часа по bTV Action.