Алергия към полени, прах, храни, включително и алкохол. Това са част от оплакванията на един от пациентите. Освен често срещаните алергични реакции, жената е свръхчувствителна и към някои антибиотици.
Тази пациентка не е единичен случай с медикаментозна алергия. В пъти се е увеличил броят на лекарствените алергии и това ще продължи, докато антибиотиците се приемат като бонбони, самолечението е на почит, а личните лекари се презастраховат и изписват антибиотик за най-малкото възпаление, признават алерголози.
"Увеличава се неимоверно процентът на медикаментозната алергия, поради употребата на много лекарства едновременно. Наличието на много хронични заболявания, прием на няколко медикамента по различен повод”, заяви алергологът Мариана Мандаджиева.
"В голяма част от храните, които ние консумираме от животински произход, съдържат антибиотици. Това е поради факта, че животните се третират също безконтролно с антибиотици, които преминават в млякото, месото и разбира се ние ги консумираме...
Дават им се много хормони. Тези хормони след това преминават направо в човека”, обясни имунологът акад. Богдан Петрунов.
Според някои специалисти практически няма метод за лечение на медикаментозната алергия.
По неприятното е, че до момента, в България, лекарствената алергия се установява едва след като организмът ни вече е реагирал на даден медикамент.