Пълна забрана за пушене на обществени места ще бъде въведена и у нас. Очаква се строгата мярка да влезе в сила от юни 2010 година и да засегне почти половината българи. Данни на Националния център по опазване на общественото здраве показват, че пушачите у нас са над 44%. Промените в закона, с които се въвежда забраната, вече са внесени в Министерския съвет и предстои да бъдат одобрени до месец.

Предвижда се освен в заведенията, градския транспорт и административните сгради, пушенето да се забрани и във всички работни помещения, офиси и фабрики. Така, след две години, за работещите вече ще е невъзможно да запалят цигара в съществуващите в момента отделни места за пушачи, а ще трябва да излизат извън сградата.

Да запалиш цигара на обществено място в България по закон и сега е забранено, но се допускат изключения като заведенията за хранене, баровете и дискотеките. В тях трябва да има места за пушачи, места за непушачи и вентилационна система. Но на практика се случва друго.

Последните международни изследвания доказват, че вентилацията не успява да намали вредните частици от тютюневия дим в затворените помещения.

"Вентилация пак трябва да има, но не трябва да се пуши. Единствено тогава може да се осигури ниско ниво на праховите частици", обясни д-р Маша Гаврилова.

От юни 2010 година паленето на цигара на обществените места у нас ще бъде напълно забранено, както е в Италия, Ирландия, Великобритания, Франция, Швеция, Финландия, Литва, Малта и Турция. Преди година Европейската комисия прие програма "Европа без тютюнев дим", спазвайки изискванията на СЗО. В българския закон за общественото здраве ще отпадне текстът, който досега даваше възможност за изключения.

"Отпадането на тази алинея означава, че няма да има места, където да се пуши - става въпрос за обществени затворени места, работните места и обществения транспорт - като таксита и автобуси - градски и междуградски. Не се предвижда да има изключения за малки или големи заведения. Всички трябва да бъдат поставени при равни условия", смята д-р Гаврилова.

У нас вече три лечебни заведения са се включили в европейската инициатива "Болници без тютюнев дим". Това са УБ "Св. Екатерина", "Токуда" и болницата в Добрич. До месец ще бъде пуснат "Горещ телефон", на който желаещите на спрат цигарите, ще получават информация и съвети.

Забраната за пушене в заведенията може да донесе загуби за бизнеса - от това се опасяват собствениците. Проучване на Германския център за ракови изследвания в държави, които вече са въвели забраната, показва, че тези страхове не са основателни.

Как у нас се приема идеята за пълна забрана на пушенето в местата за обществено хранене?

Кафе с цигара в приятна компания в заведение след юни 2010 г. ще остане само в спомените на пушачите. В миналото ще останат и вечерите прекарани в бар с питие в едната ръка и цигара в другата. Новината за тотална забрана на пушенето на закрито не радва, както някои от пушачите, така и собствениците на заведения, които очакват загуби.

"Според мен трябва да има референдум и хората да определят дали да се пуши, а не правителството само да реши просто от утре да не се пуши в заведения и това е", каза Димитър Минков, собственик за заведение.

Собственикът, както много други като него, е инвестирал голяма сума в специална вентилационна система, която ще стане безсмислена след въвеждането на забраната, защото е направена за пространство с 60% пушачи. За много от хората, които работят в заведения тютюневият дим е ежедневие. Някои от тях са скептични за новата забрана виждайки как сега на много места се спазва изискването да има места за непушачи в заведенията.

След въвеждане на забраната единственият вариант за пушачите, които са отишли на ресторант или бар, и им се припуши е да излязат навън. Не са малко обаче и поддръжниците на забраната.

Въвеждането й през лятото не е, за да се развали отпуската на пушачите, а за да могат да свикнат с ограничението, защото през топлите месеци по-често ще са на вън, отколкото в заведения на закрито.

 

Спортните събития от деня

Филмите на bTV

Гледай bTV на живо

Времето