Причината - забраната от следващата година в аптеките да ни обслужва неквалифициран персонал. Собствениците на аптеки протестират срещу новата наредба и дори възнамеряват да дадат на съд здравното министерство.
Новата наредба задължава всички собственици на аптеки да назначават на работа в приемното помещение единствено дипломирани фармацевти. Т.е. в аптека не може да ни консултира козметичка или консултант-продавач, без необходимото образование, обобщава Мария Савкова.
Ако забраната наистина влезе в сила от края на тази година, 4 хиляди души неквалифициран пертонал ще трябва да бъдат уволнени. Което пък от своя страна ще увеличи разходите на аптеките, а оттам и лекарствата ще поскъпнат.
Собственици на аптеки ще съдят здравното министерство за пропуснати ползи, дискриминация и нарушаване на Кодекса на труда. Не всички собственици на аптеки са на това мнение.
Един от основните мотиви на властите да забранят обслужването в аптеките от неспециалисти е да се пресекат рисковете от безконтролно продаване на лекарства. Собствениците на аптеки определят тези притеснения като неоснователни.
„Това, че контролът е слаб, не означава, че нещо трябва да се забранява, че да се засили контролът. То е същото като да кажем, че медицинската сестра може да заеме мястото на хирурга в операционната и да забраним работата на операционната сестра, защото тя може да реши да оперира”, коментира Николай Костов, председател на Асоциация на собствениците на аптеки.
Според собствениците, изискването сериозно ще ощети бизнеса им и ще влоши обслужването в аптеките, защото фармацевтите ще трябва да се занимават и с техническа работа. Този текст слага прът в колелата на развитие на големите аптеки, каза Костов.
Фармацевтите обаче припомнят, че аптеката не може да се сравнява с обикновено търговско предприятие, защото преди всичко е здравно заведение.
„Разликата между аптеката и обикновен магазин е точно между хората, които извършват дейността вътре. Говорят за контрол, който е изключително труден за осъществяване. Веднъж отворена кутията на пандора кой ще я затвори?”, попита Димитър Маринов, Български фармацевтичен съюз.
Всяка година у нас се дипломират над 100 нови фармацевти. И те според бранша са достатъчни, за да осигурят качествено обслужване в аптеката. Фармацевтите са убедени, че няма да се стигне до масово вдигане на цените, защото и сега аптеките, които наемат неспециалисти са не повече от 5 процента.
Начело на здравното министерство е министър само на един ден. Така, че собствениците на аптеки обещаха да му дадат толеранс от две седмици, да влезе в час, както той сам се изрази вчера. От пресцентър му, пък казаха за bTV, че министърът ще организира среща между всички засегнати страни и ще преразгледа спорната наредба.