Спор за излъчването на дебата
Стартът бе даден с отхвърляне на предложенията на БСП и на ДПС дебатите да се излъчват пряко по БНТ и по БНР. От "Синята коалиция" заявиха, че двете медии са съобразили програмите си с деня на национален траур и не е подходящо разискванията да се излъчват.
ДПС възразиха, че отказът за прякото предаване от пленарната зала показва нежеланието на мнозинството хората да проследят дебата.
Мая Манолова от левицата пък се обяви против начина на водене на заседанието. „Това, което се случва в пленарна зала, е нечувано и безпрецедентно. За първи път дебатите по вота няма да бъдат показани пред българското общество. За първи път мнозинството го е толкова срам от този дебат, че е склонно да се скрие от обществото”, заяви тя.
Червената депутатка призова: „Ако имате достойнство, отменете вота, за да се чуят аргументите на опозицията и на управляващите, иначе ще затвърдите позицията си на страхливци”.
Отговор дойде от външния министър Николай Младенов, който заяви: „Българският парламент не е шоу, което се излъчва по телевизията – тук е мястото за дебата, тук се случва дебата. Проявете малко смирение, ако искате да си кажете мотивите, кажете ги”.
"Сините" и "Атака" не присъстваха
Депутатите от парламентарната група на „Синята коалиция” напуснаха пленарната зала по време на дебатите. „Въпросът за доверието към правителството на ГЕРБ не стои. На 20 януари кабинетът поиска вот на доверие, ние не го дадохме тогава и не виждаме нито една причина да го възстановим”, заяви Мартин Димитров в декларация.
Той допълни, че оставят БСП и ДПС да дебатират с ГЕРБ кой е по-виновен за кризата в България. Според него с всеки следващ вот пленарната зала ще бъде все по-празна, а днешният е опит за "червен кърпеж " от принципната критика на десните срещу сегашното управление.
„Това е и политическо лицемерие, защото вот за кризата внасят партиите, които допринесоха за нея и я доразвиха”, подчерта Димитров.
„Ние напуснахме пленарната зала, тъй като не виждаме никакъв смисъл да стоим в пленарна зала и да участваме в семейната разправия между ГЕРБ, ДПС и БСП”, съобщи лидерът на „Атака” Волен Сидеров. По думите му всяка една среща започва и завършва с това, че нищо не се променя в управлението.
Мотивите за вота
Народният представител от „Коалиция за България” Петър Димитров представи мотивите на вота на недоверие към кабинета на Бойко Борисов, който не бе в залата:
„Г-н премиер, след 23 месеца управление трябва да приемете две прости истини – първата, че световната икономическа криза свърши, а втората, че от две години в България няма Тройна коалиция. Г-н премиер, няма вече Станишев, има Бойко Борисов, вие отговаряте, защото преди две години вие искахте да сте премиер на тази България, преди две години вие просто ни обещавахте, вие ни излъгахте и затова днес от името на излъганите, а не от името на Тройната коалиция, каквато няма, внасяме този вот на недоверие”.
Той допълни, че целта на вота не е смяната на някой министър, а промяна на провалената антикризисна политика. „Целта на вота е да се даде възможност за предсрочни парламентарни избори, защото това е единственият изход за страната от тежката криза”, допълни той.
„Правителството на ГЕРБ оставя една опоскана и социално отчаяна държава. Държава, която няма никакви европейски перспективи, освен да бъде вечно на опашката. Този вот е вот към министър-председателя, не към социалния или финансовия министър поотделно”, заяви „червеният лидер” Сергей Станишев. Той допълни, че най-голямата следизборна лъжа на премиера Борисов била, че ще успее за три години да направи България средноевропейска страна.
За да олицетвори твърденията си, той скъса антикризисните програми на кабинета от парламентарната трибуна.
Отговорът на управляващите
Заместник-председателят на ПГ на ГЕРБ Димитър Главчев определи вота като "несъстоятелен" и посъветва опозицията да го оттегли, защото по думите му всъщност внасят вота срещу самите себе си и към всички правителства досега, които са истинската причина за тежкото положение на хората.
„Провалът на антикризисната политика – какво трябва да направи едно правителство, за да бъде успешно? То трябва да запази равнището, което е било преди времето на кризата – равнището на доходите, на пенсиите и равнището на данъчните ставки. Ние запазваме равнището, на което сте ги оставили вие, и всички тези, които са управлявали в последните 20 години”, заяви той.
„Още в началото на нашия мандат заедно със синдикати и работодатели разработихме два пакета с антикризисни мерки и голяма част от тях вече са изпълнени, а по останалите се работи”, каза пред депутатите министърът на труда и социалната политика Тотю Младенов.
Дебатите приключиха в 12.40 часа, а вотът на недоверие ще бъде гласуван в 12.40 часа с петък в пленарна зала.
Общо 68 народни представители на БСП и ДПС внесоха вота на 10 юни. Това е вторият официален израз на недоволство, изразен от двете парламентарни групи. Първият беше за "провала на политиката в сферата на здравеопазването".