Въпреки че законът за етажната собственост беше приет наскоро, вече има предложения за промени в него.

"Проблемът при досега действащия Закон за етажната собственост беше, че много малко блокове бяха проведени събрания и бяха избрани домоуправители"", обясни в студиото на "Тази сутрин" Николай Пехливанов, депутат от Атака и заместник председател на комисията по регионална политика и местно самоуправление. "В София например това са направили около 40% от блоковете. Направихме анализ на състоянието в България и каква е европейската практика. Като цяло в България сдружението на етажната собственост е на доброволен принцип, при което живущите от един вход избират един от своите съседи за домоуправител. Оказа се, че тази практика е била въведена и в другите европейски страни, но през последните години е счетена за порочна и е изцяло отменена", обясни още Пехливанов. "Така е дадена възможността да се въведе фигурата на професионален домоуправител".

"В България за момента това е забранено", обясни Екатерина Захариева, заместник-министър в Министерство на регионалното развитие. "По сега действащия закон трябва задължително домоуправителят да е съсобственик на жилище във входа. Домоуправител не може да е дори човек, който живее там, но не е собственик на жилището", обясни Екатерина Захариева.

Друг от големите проблеми на досега действащия закон е липсата на желаещи да бъдат домоуправители. Според заместник-министъра ако се приемат измененията в закона, ще може по решение на общото събрание всичките функции на домоуправител или част от тях да се възложат на физическо или юридическо лице.

В момента има фирми, които предлагат тази услуга, но те няма пълни права.

Що се отнася до заплащането на домоуправителя Николай Пехливанов обясни, че всяка една етажна собственост сама трябва да определи размера на възнаграждението. В момента няма нито долен праг, нито горен.

"Ако някой отказва да плаща за разходи на входа и в момента има механизми, по които да бъде накаран да плати", обясни той." Но тъй като домоуправителят е съсед, се създават едни междуличностни отношения. Нашата идея е освен да въведем функцията на външния домоуправител, реално той ще стане посредник в отношенията между собствениците. Този домоуправител има всякакви механизми, дори и репресивни. Може дори да се стигне до съдия изпълнител".

"Ако ситуацията с даден съсед стане непоносима, в сега действащия закон е предвидено, че 75% от присъстващите на Общо събрание могат да вземат решение за изгонване на дадено семейство. В предложението за промяна е казано, че до изгонване от блока на дадено семейство, може да се стигне при съгласие на 75% от собствениците на жилища в блока, а не на 75% от присъстващите на събранието", разясни още Екатерина Захариева. "Законът за етажната собственост е труден, но се надяваме с измененията да улесним хората", заяви още тя.