
Във Военномедицинската академия преди седмица беше направена поредната трансплантация на черен дроб. За година и половина, това е деветата трансплантация в болницата, въпреки че има повече нуждаещи се. Основната пречка пред тези операции е липсата на донори.
От четири години екипът на болницата се готви и оборудва за чернодробни трансплантации. Единият от вече трансплантираните пациенти е бившият вратар на ЦСКА и на националния отбор по футбол Георги Велинов. Една година и 4 месеца след операцията той споделя:
"Аз ходя. Играх мач на 1 година от трансплантацията. Играх мач за 60-тата годишна на ЦСКА мисля, че 25 минути бяха. За да покажа, че трансплантираният е жив човек. И много по-добре се чувствам отколкото преди, откровено казано. Донорството е нещо ценно, дава живот. Аз мога да кажа, че ако не бях направил тази трансплантация, ми оставаха 28 дни.
Нямам думи да благодаря на жената на човека. Тя ми даде неговия черен дроб и Бог да го прости самия човек, но даде живот на трима човека - сърце, бъбреци и черен дроб", сподели Георги Велинов.
Все още обаче са малко хората, които се решават да дарят органи на свои починали близки, казва лекарят, извършил операцията, доц. д-р Никола Владов.
"Все още мисленето на хората не е узряло до тази степен, за да се превръщат в донори. Не може да има само 7-8 донора годишно. Необходимо е координаторите по донорство, каквито съществуват към всяко специализирано заведение, да бъдат по-активни. Да търсят донорите. Да убеждават близките на тези пациенти, че това е процес, който спасява човешки живот", коментира хирургът доц. Д-р Никола Владов.
"В целия свят се случва и е съвсем нормално близките да решат да дарят орган от човек, който си е отишъл, за да може да живее друг човек. Трябва да разберем българите. Правите нещо великодушно", отбеляза още Георги Велинов.
Времето