"Има два блока на АЕЦ „Фукушима 1"в Япония, които не са в устойчиво състояние, в които има проблеми". Това обясни в студиото на "Тази сутрин" председателят на агенцията за ядрено регулиране Сергей Цочев. "Най-лошият сценарий е да разтопи активната зона на някой от реакторите или и на двата реактора. Това би означавало разтопяване на корпуса на реактора и контакт на тази радиоактивна маса с околната среда", допълни Сергей Цочев, По думите му обаче при такъв сценарий няма целият свят да бъде радиоактивно замърсен, а ще бъдат засегнати сериозни територии около зоната на централата.
Страната ни е далече от Япония и няма реална опасност за нас от това, което става там.
"Що се отнася до българската АЕЦ "Козлодуй" в момента, централата издържа на максимално ускорение на земната повърхност 0,2 пъти земното ускорение, което съответства на 8-9 степен по Медведев или 6-7 по Рихтер", обясни Сергей Цочев. "Площадката, на която се намира "Козлодуй" в Северна България, няма огнище, в което да възникне земетресение. Най-близко такова огнище е във Вранча. На базата на необходимите изследвания, е преценено, че е достатъчно АЕЦ "Козлодуй" да издържат земетресения от 7 степен по Рихтер".
Цочев обясни, че блоковете във "Фукушима" са доста по-стари от 5 и 6 блок на "Козлодуй". " Въпреки това те издържаха на земетресението, но не издържаха на цунамито", припомни Цочев.
Активните зони на АЕЦ "Фукушима" не са покрити изцяло с вода
"Положението все още е тревожно с 1-ви и 3-ти блок на АЕЦ "Фукушима", смята председателят на агенцията за ядрено регулиране Сергей Цоев. "Активните зони, където е горивото, не са покрити изцяло с вода . Тази зона трябва да бъде покрита с вода около 5 метра, за да се охлажда ядреното гориво. Към момента и на двата блока има около 1,7 метра оголена част от активната зона. Оголената част не може да се охлажда, започва пароциркониева реакция, при което се отделя въпросният водород. Водородът след това се вентилира през корпуса, оттам отива в обвивка в корпуса на реактора, оттам се вентилира в сградата, която е над тази защитна обвивка и там стават взривовете, Усилията, които полага персоналът, са огромни, за да станат тези взривове извън сградата. Не е проблем, че покриват на тази сграда го няма", обясни Сергей Цочев.
Евакуират ли се българите от Япония?
"В събота са се обаждали много наши сънародници в посолството. Те обаче не са звънели за евакуация, а за информация за възможностите, ако им се наложи да напуснат страната", обясни Лъчезар Петков, кризисен център на МВнР.
"От голямото земетресение до сега има над 200 вторични труса", разказа българин, който живее в Япония. Според Теодор магазините в Токио са изпразнени, хората купуват масово хляб, има режим на тока, влаковете работят на много разреден режим, а фирмите масово пускат работниците си да работят от вкъщи.
"Японското правителство твърди, че няма изтичане на радиация. Не съм чул за чужденци, които напускат страната", разказа още българинът.