Заради недостиг на пари, в жегите някои болници пестят ток от климатиците, други не могат да си позволят купуването на охлаждащите системи. Как се справят в горещите дни пациенти и лекари в най-старата болница у нас, разказват Кристина Баксанова и операторът Любомир Тасев.
В Александровска болница една трета от болничните легла са пълни с пациенти. Според медицинските стандарти температурата в отделения трябва да е около 22-23 градуса. Доктор Попиванов пояснява, че при по-висока температура се напряга целият организъм, което не е добре за болния.
„В света това се решава с климатици. У нас това е по-трудно, защото климатиците струват пари, а здравеопазването не е в добро финансово състояние”, смята медикът.
В болницата климатици има в операционните зали и в интензивните отделения.
„Тук климатикът работи непрекъснато. Това е важно и за пациента и за хирурга, а е важно и за самата техника. Температурата трябва да е под 25 градуса”, смята д-р Симеон Димитров.
Климатици в болницата нямат и в лекарските кабинети. Лекарите се шегуват, че в болницата има т.нар. мексикански вентилатор - между отворен прозорец и отворена врата. В част от ремонтираните клиники, в стаите на пациентите има климатици, но някои отказват да ги ползват.
Проверка на екипа ни показа, че някои от големите болници са разпоредили там, където има климатици в лекарските кабинети и административните стаи, съоръженията да не се използват, за да се пести от сметките за ток.