
Репортажите за състоянието на Мануела Горсова развълнуваха много наши зрители. На пощата си получаваме въпроси от близки на хора в подобно състояние къде и как пациенти в кома могат да получат адекватно лечение. Много хора се възмущават от това, че подобна лекарска намеса се получава само в чужбина. Общественият отзвук ни провокира да потърсим отговори на тези въпроси.
Оказва се, че над 20 са пациентите у нас, които са в състоянието на Мануела Горсова. Реанимацията в болница "Пирогов" е отделението, в което постъпват най-тежко пострадалите пациенти в България. Другото - е интензивното отделение на ВМА.
В своята практика проф. Милан Миланов от Клиниката за спешна анестезиология в "Пирогов" е спасявал живота на над 40 пациенти в състояние подобно на Мануела. Казва, че най-големият проблем е, когато тези пациенти напуснат интензивните отделения.
"Това е болката на двата най-големи травма-центрове – нашият в Пирогов и ВМА. Ние просто няма къде да привеждаме такива пациенти. Рехабилитационни центрове в смисъла, в който има такива в другите страни, в България няма", каза проф. Миланов.
Затова няма точна статистика за броя на тези пациенти, които остават "скрити" по домовете си.
Те пациенти подлежат на сериозни медицински грижи и рехабилитация. Голяма част от тях са на смесено хранене. Те са с по-голяма склонност към инфекции.
"Така че ако тези пари, които.- ще го кажа направо, бяха "заровени" за лечението на Мануела в Израел, бяха дадени тук, грижите нямаше да се по-малки от тези там", смята проф. Миланов.
По думите му у нас има достатъчно подготвени специалисти, обучени по най-съвременните методи на мускулната и мозъчната рехабилитация. Проблемът е, че няма къде да прилагат уменията си.
"Такива центрове трябва да бъдат създадени и то на областен принцип. Да има такъв център във всяка област. Много са и пациентите, които след инсулт са в тежко състояние и също имат нужда от подобна рехабилитация", добави специалистът.
Времето