Нова надежда за онкоболните у нас. Започва ново поколение с лекарства, които са разработени според генетичните характеристики на пациентите. Това са медикаменти срещу рак на гърдата и рак на дебелото черво. При кои пациенти тези лекарства помагат, ще бъде установено чрез генетични изследвания на болните.

Новото поколение лекарства са разработени само за определен генотип на онкоболните. Това означава, че ако болният е носител на гените, при които медикаментът е ефективен, ще има подобрение на здравето му. Но, както е например при 40% от пациентите с рак на дебелото черво, тези гени липсват, то на тях лечението няма да се прилага, защото няма да е ефективно.

"Вече се появиха лекарствата за рак на гърдата и рак на дебелото черво. Те са определен генотип и определянето му ще бъда предмет на национална програма", каза проф. Иво Кременски, Център за молекулярна медицина в МУ.

Чрез генетични тестове ще бъде установено, на кои пациенти лекарство действа и на кои не.
До края на месеца правителството трябва да приеме Националната програма за диагностика и профилактика на наследствените болести и вродени аномалии. По нея всички новородени ще бъдат изследвани вече за повече от две генетични болести. Ще бъдат наблюдавани рисковите групи и семейства. По програмата са предвидени 13 милиона лева за 5 години, но остава един нерешен проблем.

"Парите няма да стигнат за това да изследваме бременните за генетичен риск на бебето. Така че бременните ще продължат да доплащат за това, ако тези изследвания спешно не се поемат от здравната каса", предупреди проф. Кременски.

 

Спортните събития от деня

Филмите на bTV

Гледай bTV на живо

Времето