Когато работите в помещение, където и без това е топло, както тук в дюнера, и навън стане 30-40 градуса, вашият работодател трябва да се погрижи за вас в жегата. Най-малкото, което може да направи, е да ви осигури безплатно вода или безалкохолни напитки.
„Трябва да бъдат осигурени допълнително сенници, щори, вентилатори, оборудване на климатични помещения за почивка, като разликата между основното производствено помещение и помещението, в което се охлаждат, не трябва да бъде повече от десет градуса”, посочи Виолета Добрева, Главна инспекция по труда.
В дюнера на Боби няма помещение за почивка, така че ако той иска да се охлади, трябва да излезе навън, където днес следобед беше трийсет и пет градуса.
В горещините работодателят може да промени началния и крайния час на работния ден, така че работникът да не се пържи навън в най-голямата жега.
„Работата ми е свързана с хидроизолации, горелки и на трийсет и осем градуса да речем с горелката по покривите съм си самичък и постоянно си имам кофа с вода и си работя по къси гащи”, споделя Павел Радулов, работник.
На особени грижи в горещото време подлежат шивачките, тъкачките, металурзите, както и работещите в кол центрове, където има много хора и много компютри в едно помещение.
Макар и със закъснение, лятото вече е в разгара си. Може да се каже, че сме в началото на един продължителен, поне десетина дни, период с опасно високи максимални температури на много места у нас- над 33, 34 градуса, каза синоптикът Христина Балинска. В някои от предстоящите дни е възможно да бъдат отбелязани и нови рекорди.
Макар и горещо, няма да бъде и съвсем безоблачно. Най-голяма вероятност за превалявания ще има утре на отделни места в планините, а в неделя и в Западна България.
Още подробности за времето у нас - в прогнозата за времето с Христина Балинска.