Голяма част от хората продължават да не информират полицията за престъпленията, на които са станали жертва. За миналата година МВР отчита 120 000 престъпления. Близо 6 пъти по-висок брой показват анкетите сред хора, направени от Центъра за изследване на демокрацията. Данните от изследването бяха изнесени на открито заседание на Държавно-обществената комисия за превенция на престъпността.

Според Центъра за изследване на демокрацията има разминаването между тяхното проучване и статистиката на МВР за престъпността. Разминават се цифрите, не съвпада и тенденцията, която, според полицията, отчита спад на престъпленията с 2.6% за година, а изследването показва сериозен ръст. Сред причините е решението на част от жертвите да не подават сигнал в полицията, често и заради недоверие в органите на реда.

"Друга причина е, че част от престъпленията не се регистрират от полицията, въпреки че хората са докладвали. Ние ги наричаме "филтри". Примерно отиваш и казваш, че са откраднали GSM на детето ти. И като го заявиш започват да ви предлагат различни затруднения - искат ви всички документи. После казват - не сте в нашия район, нищо че живеете тук, отидете в района, в който учи детето ви", обяснява Тихомир Безлов.

МВР също си призна за проблема с филтрирането, който директно рикошира в доверието към институцията.

"Формалният подход, гонене на отчетност, а не на резултати, формалното наблюдение на криминалния контингент и качеството на средносрочен анализ са примери за това", допълни Павлин Димитров.

Но полицията посочи и друг проблем в работата си - честият отказ на засегнатите да съдействат за разкриване на престъплението.

 

Спортните събития от деня

Филмите на bTV

Гледай bTV на живо

Времето