Кампания срещу текстове от законопроекта за управление на етажната собственост започват собственици и любители на домашни животни, съобщиха инициаторите - гражданско обединение "Град за отговорни хора". То обединява авторите на сайтове за животни. Ако бъде приет, законопроектът ще предизвика множество междусъседски конфликти, смятат организаторите на кампанията. В него е посочено, че домашен любимец в апартамент може да се отглежда след предварително съгласие от съседите.

В България добрите практики за отглеждане на домашни любимци се регламентират от Закона за ветеринарномедицинската дейност и Закона за защита на животните, посочват инициаторите на кампанията. Текстовете във въпросните закони са достатъчно стриктни и гарантират както благосъстоянието на животните, така и интересите на хората, се посочва в съобщението.

Предложеният текст няма да допринесе за по-отговорно отглеждане на домашни любимци, а освен това противоречи на нормативни актове като Декларацията за правата на човека на ООН, Конвенцията за защита на правата на човека и основните свободи на Европейския съюз, Хартата за правата на човека, Конституцията на България, Закона за защита от дискриминация, допълват от "Град за отговорни хора".

В проектозакона не е посочено как се процедира при заварени ситуации, когато собствениците вече притежават домашен любимец и какво става с животното, ако не бъде дадено писмено съгласие от някой от съседите. Само в София има около 100 000 домашни кучета и още толкова котки, сочат данни на сайтовете за домашни любимци.

Кампанията на "Град за отговорни хора" започва със събирането на подписка онлайн и на хартиен носител срещу изричното предварително разрешение от съседите за притежаване на домашен любимец. В края на септември предстои протест на открито, след което ще бъде внесено писмено възражение до българските институции. Всеки може да се включи в кампанията на сайта www.park4pets.com/es

Гражданска група "Град за отговорни хора" е основана от хора, обединени около интернет сайтовете, посветени на отглеждането на животни. Тя беше организатор на почистване на София с мотото "Чист град за децата и техните кучета", намерението е подобни акции да има периодично.

 

Спортните събития от деня

Филмите на bTV

Гледай bTV на живо

Времето