Написаното за завишеният брой лекции на преподаватели в СУ е пълен абсурд, заяви в студиото на "Тази сутрин” ректорът на Алма Матер проф Иван Илчев. Той обясни, че реално един преподавател няма повече от 15 часа лекции на седмица.

В случая, когато става въпрос за най-много лекции – 1210 часа лекции за година, всъщност това са лекции на професор, заяви проф. Илчев. Лекциите се равняват на 2 часа упражнения, при нас всички изчисления са на база упражнения, т.е. става въпрос за 600 часа лекции. Освен това, приблизително 1/3 от лекциите на този професор се изнасят на английски език, а там коефициентът, по който се изчислява, е едно към три. Така чеу реално въпросният професор изнася около 500 лекции годишно, което спрямо 30 седмици учебна година, прави по 15-17 часа лекции на седмица. Като се има в предвид и, че част от тези лекции са изнесени пред задочници, извън тези 30 седмици, неговата натовареност пада под 15 часа лекции седмично (...) Не се прави и разлика между аудиторна и извънаудиторна заетост, каза още проф. Илчев.

В този конкретен случай става въпрос за лични конфликти, допълни той. Колегите от Юридическия факултет не успяха да убедят катедрата, факултетния съвет и деканското ръководство в правотата си. Можеха да направят общо събрание – не го направиха и тръгнаха с доноси. Те самите знаят много добре как се изчисляват часовете в СУ и знаят, че написаното е пълен абсурд. Става въпрос и за една елементарна завист и за пари. От време на време в един колектив от три хиляди души, преподаватели и служители, нормално е да има  конфликти, смята ректорът.

След няколко месеца пак ще ме каните заради нечии недоволства, защото въвеждаме една изключително строга система за вземане на невзетите отпуски на колеги, които скоро трябва да се пенсионират и са натрупали огромни отпуски, за които плащаме по 7-8 хил. лева компенсации годишно. Следователно - има силни брожения срещу ректорското ръководство. Въвеждаме и нова схема на плащане, според която след провеждане на атестация в края на годината около 25 на сто от колегите, които имат най-високи резултати, ще получат допълнителни доходи, които се равняват на 2-3 работни заплати, каза още проф. Илчев.

Ректорът на СУ беше категоричен, че университетът е деполитизирана институция и по тази причина не е отпуснал теренът на Ботаническата градина за движението на Татяна Дончева. Разговорът с нея вж. тук.