
Пачо бил от дълго време в странство. Прибрал се в Бургас и какво да види - къщата му празна и в нея се настанили непознати. С 8-годишния си син, без пари и по средата на зимата, той останал на улицата.
Нощувал във вход на жилищен блок. Ръка за помощ протегнал единствено адвокат Маринчев. Спас разбрал, че част от дома му не е негова собственост, защото не бил жив. Роднини му написали некролог и го залепили на централно място в Бургас.
"Останах много изненадан, просто не вярвах на очите си. Не бях самичък, а с приятели, с които видяхме некролога и хората като минаваха ме гледаха, че аз съм на некролога. Никой не можеше да повярва в това нещо,че е станало. Между другото, роднините казали, че съм умрял в Америка и пускат този слух. В същото време на некролога е "починал", "опечалени" и цял живот съм имал проблеми с тези хора, но никога не съм очаквал такова падение", оплаква се Спас Петков.
"Нямало е изобщо некролог. Това е болна психика. Никога не бихме си позволили да направим некролог. Ние бяхме в такива отношения, че дори да го бяхме видели мъртъв, нямаше да направим некролог. Човек прави некролог на този, който уважава", казва вуйната на Пачо Катерина Блажева.
Спорът е за имот, който сега е луксозен магазин на централната улица "Александровска" 79. Апетитното място е нотариално заверено от Кремена Консулова, но тя отказа всякакъв коментар. Според адвокати, за издаване на некролог не се изисква смъртен акт, а нотариусът трябва се доверява само на подписаните оригинални документи за собственост. На нотариус Консулова е представено фалшиво удостоверение за наследници. Америка не изненадала толкова Пачо, колкото родния му град и близките му, които ламтели за собственост. Предстои следващо съдебно заседание.
Спас Петков се надява и на съдействието на министър Миглена Тачева относно отмяна на неверния нотариален акт в този заплетен случай. Вярва в справедливостта, но не вярва на некролога си. Пачо призова да се пазим от "добри" роднини.
Българската национална асоциация на потребителите предупреждава за зачестили напоследък измами по телефона. Според експертите на асоциацията, измамниците стават все по-изобретателни - не просто с лъжа взимат пари от жертвите си, но успяват да измъкнат и лични данни, с които да извършат други престъпления.
Жертви на измами по телефона са не само възрастни самотни хора, но и млади, добре образовани българи. Потребителската асоциация предупреждава и за опасността хората да бъдат подведени и измамени в лотарии и томболи, организирани с привидно благородни намерения.