Ако стягате сватба, имате неограничен избор в сценариите, по които да се вречете в любов - с ритуал на плажа или пък с тържество в ориенталски стил. Също толкова ефектно за двойките се оказва да минат под венчило, както са го направили техните баба и дядо.

Невеста с везана риза, сърмен колан и наниз пендари в косите днес може да бъде видяна и извън витрините на музея. За своя сватбен ден Ваня и Иван от Търговище са избрали да се врекат облечени по стар български обичай.

Хрумна ми като гледах репортаж за княгиня Калина, която е избрала български народни мотиви за нейната булчинска рокля, разказва Ваня.

"Определено не исках да нося традиционния костюм, просто защото е изключително банално. В днешно време погледнеш младоженец, който е винаги в черно или най-много в сиво", отбелязва Иван.

Онези, които не искат да вадят одежди от нафталина, могат да са спокойни, че дрехи като от едно време се правят и със съвременни платове. Ако сте решили да спазите традицията булката да е в бяло, най-подходяща се оказва носия от шопската фолклорна област.

Този ден сам по себе си е по-различен и трябва да бъде по-специален и самото ни облекло да казва, че това е нещо по-специално за нас, смята Иван.

Зависи от хората дали искат да продължат българското, да бъдат различни, или да подражават, коментира Ваня.

Друг позабравен ритуал, който отново се възражда, е сватбеното хоро да се води с изработено специално за повода знаме. Вярва се, че то има магическа сила и ще пази венчилото на младите.

 

Спортните събития от деня

Филмите на bTV

Гледай bTV на живо

Времето