
Липсата на достатъчно медицински сестри води до некачествено здравеопазване, в момента има много лечебни заведения, където сестрите са по-малко от лекарите. Това каза на пресконференция председателят на Българската асоциация на професионалистите по здравни грижи Станка Маркова.
По думите й сестрите в България останали под всякакъв минимум. При минимално изискване за 60 000 сестри, в момента те са под 30 000, добави Маркова. Годишно страната напускат около 1200 сестри.
Въпреки проблемите със заплащането на труда на специалистите по здравни грижи, сестрите спазват всички професионалните световни стандарти, заяви Маркова. По тази причина след проучване, продължило две години и половина, на 15 август асоциацията е приета за редовен член на Международния съвет на
сестрите - световната структура на сестрите, която съществува от 1899 година.
Сестрите са тези, които трябва да осигурят грижите, качеството и комфорта на пациентите, за съжаление те са недостатъчно и това води до влошено качество на здравеопазването, коментира Маркова. Най-много сестри в момента
предпочитат да отидат да работят в Англия, Испания и Гърция, като болногледачи, защото там получават около 1000 евро, каза зам.-председателят на асоциацията Милка Василева.
На този етап сестрите няма да излизат на масови протести, защото това не е ефективна стратегия, каза Маркова. От асоциацията заявиха, че ще изчакат до края на септември, за да се види дали Министерството на здравеопазването и НЗОК ще изпълнят обещанието си да актуализират цените на медицинските пътеки.
На 26 и 27 септември ще имаме научна конференция в Поморие и тогава ще направим анализ на ситуацията, едва след това ще решим дали да има протест, добави Маркова.
Сестринската организация е избрала друг начин да постигне своите искания - с масови напускания на сестри от лечебни заведения и подаване на работодатели на съд, ако отказват да подпишат договори с вече приетите ставки за начална заплата от 400-440 лева за този вид специалисти.