Увеличава се броят на заболелите от заушка в страната. Пациентите най-често са тийнеджъри и млади хора до 30-годишна възраст. По данни на Министерството на здравеопазването броят на болните e с около 2 хиляди случая повече в сравнение със същия период на миналата година.

Висока температура, подуване на лимфните възли зад ушите - заради такива симптоми миналата седмица много пациенти са потърсили лекарска помощ. Само за вчера в столицата лекарите диагностицират двама нови пациенти с паротит. София е регионът с най-много заболели от началото на годината. Следват област Пловдив, Варна, Бургас и Хасково.

Инкубационният период на болестта е дълъг - 21 дена,

и затова лекарите обясняват, че епидемията протича бавно. Пациентите най-често не са били ваксинирани в детството или е минало много време - над 30 години и имунитетът им вече не е стабилен.

"Сред рисковите групи са родените между 1980 и 1986 година. В този период имунизацията на паротит е изцяло преустановена. До 1992 година пък прилагаме моноваксина, която не дава достатъчно добър имунитет. Затова възрастни хора над 20 години и тийнеджъри и хубаво да се имунизират", обясняват специалисти.

За пропуснатите имунизация е осигурена модерна тривалетна ваксина. Поставят я безплатно в специализираните кабинети в районните хигиенни инспекции. Желаещите е добре да предоставят и медицинска документация какви имунизации са им правени през годините и дали са боледували от заушка.

 

Спортните събития от деня

Филмите на bTV

Гледай bTV на живо

Времето