Бум на случаите на марсилска треска във Варна - само за седмица районната здравна инспекция е регистрирала 16 заразени - два пъти повече в сравнение със същия период на миналата година. При една от пациентките ухапването от кърлеж е било с фатален край.

Кърлежовата популация ще бъде активна до края на лятото. Дотогава продължава и пиковият сезон на кърлежовите инфекции.

Симптомите им се проявяват около седмица след ухапването - подобни на грип състояния, висока температура, мускулни и ставни болки, увеличени лимфни възли, нетипичен обрив.

"В около 1% от случаите се стига до смъртен случай, защото причинителят на марсилската треска поразява съдовете и когато достигне мозъка или сърдечните мускули, е възможно уврежданията да бъдат фатални за човешкия организъм", каза д-р Светла Станева, директор на Дирекция "Надзор на заразните болести" към РИОКОЗ-Варна.

Такъв е и случаят от миналата седмица. 42-годишна жена от Варна е била приета в инфекциозното отделение на болница "Света Марина", но състоянието й изведнъж се влошило и лекарите не могли да спасят живота й.

Затова специалистите отново напомнят - избягвайте необработените зелени площи и покривайте цялото си тяло.

"Трябва да сме внимателни, когато сваляме кърлеж от домашния си любимец. Това трябва да става с инструменти или с ръкавици, защото при втриване или замърсяване на лигавицата на очите - това са другите механизми, освен чрез ухапване", обясни д-р Станева.

От началото на месеца във Варна е регистриран само един случай на лаймска болест.

 

Спортните събития от деня

Филмите на bTV

Гледай bTV на живо

Времето