
Кърменето е полезно не само за детето, но и за самата майка. То профилактира рака на гърдата, спомага за по-бързото възстановяване на размера на матката, в по-късна възраст е профилактика за остеопорозата и това не е без значение. Това каза в студиото на "Тази сутрин" д-р Анета Попиванова, зам.-председател на Националния комитет по кърменето към Министерството на здравеопазването.
Кърмещата майка има нужда от подкрепа, да се подпомогне да преодолее колебанието по отношение на дългото кърмене, категорична е д-р Попова. Освен това кърмене и работа не са несъвместими, има какво да се предложи на майката, добави тя.
Кърмата не е панацея,
но повишава шансовете на детето да е по-здраво, каза от своя страна Таня Русева от "Ла лече лига" (LaLechebg.com). Златният стандарт, който се опитваме да постигнем, е детето да се изхранва изцяло с кърма, отбеляза тя.
Минимумът за кърмене на бебето е шест месеца, но е желателно да продължи поне до 1 г., а нашето здравно министерство препоръчва това да се прави до 2 г. на детето. След това кърменето е по желание на майката.
Колкото до адаптираното мляко, според специалисти то може да се приема, когато се налага, но това мляко няма онези жизнени съставки като кърмата. Целият разговор вж. в прикачения файл.