Американски стоматолог разбуни духовете у нас, след като в продължение на една седмица лекува зъбите на възрастни хора от девинското село Селча. От Българския зъболекарски съюз заявиха, че Регионалната здравна инспекция е трябвало да вземе мерки това лечение да не се състои. Доволни ли са хората в селото от проведеното им лечение, провери Антон Хекимян.  

Голяма част от жителите на селото, които нямат здравни осигуровки и възможност да пътуват до близкия град Девин сами вадят зъбите си. Николай и Дамян признаха пред камерата на bTV, че са много доволни от лечението. Без да усещаш болка на хората бяха извадени по шест, по осем зъба.

Благодарни сме на кмета, че ги доведе тези хора. Не можем всеки ден да ходим до Девин

поискаха ни 20 лева за вадене на зъб там, а като прибавим още 30 лева за пътни, лечението става напълно недостъпно, признаха хората. Парите са проблема, признаха жителите на Селча и допълниха, че „всичко е корумпирана работа” в Девин, където искат прекалено много пари за стоматологични услуги. Хората нямат зъболекар от близо две години. До преди това е имало стоматолог, който е идвал поне един път седмично.  

Зъболекарският съюз търси под вола теле, коментира Красимир Добрев

директор на училището, където е било отпуснато помещение за зъболекарите. Един зъб не се оправя с едни пътуване, а хората нямат пари, допълни той.

Редовен зъболекар нямаме от 20 години и повече. На босия цървулите ли ще взимат

попита кметът на село Селча Венелин Опов. Периодично идваше зъболекар от Девин, кога дойде, кога не. Канил съм стоматолози от района, никой не дойде, а сега изведнъж всички скочиха срещу мен. Човек, който не работи, той не греши, така че може и аз да имам пропуск, но столовата на училището редовно се проверява. Аз нарочно исках да има и един български стоматолог, който да контролира какво прави другият зъболекар.

Според мен целия скандал възникна, защото лечението бе извършено без пари, каза кметът

Проблемът не е на босия цървулите, нека тази приказка кметът си запази за изборите. Така коментира случая председателят на Българския зъболекарски съюз д-р Николай Шарков. По думите му у нас има закони и всеки, който ги спазва е добре дошъл. Не става дума за пари, а за спазване на законите. Ние не знаем дали този човек е правоспособен. Мирише на изгоряла гума.

Кой признава дипломите – придружаващият ли, попита д-р Шарков

Преди години имаше мормони, неправоспособни зъболекари, които в Пловдивско събираха и слюнка на хората по време на лечението. За момента ние финансово сме възпрепятствани да осъществяваме благотворителност, изпращайки хора, които да окажат медицинска помощ на хората, поясни той. Подобни инициативи могат да доведат до смърт на хората, нелекуваните зъби от друга страна могат да доведат до рак на панкреаса, например. Българският зъболекарски съюз е загрижен за здравето на хората, но държи на спазването на законите, заяви шефът на Българския зъболекарски съюз.  

Разбирам съображенията на д-р Шарков, но примерите, които привежда нямат нищо общо с настоящия случай.

Зъболекарят е дошъл по линия на Корпуса на мира

работил е по различни проекти с Община Смолян и е легитимен стоматолог, заяви от своя страна Гроздан Стоевски. Д-р Петър Дучев пък заяви, че съюзът спира всякакви благотворителни инициативи. "Ние искахме да направим акция, провела се вече в четири други държави, насочена към българските ветерани. Съюзът изпрати много остри писма към всички наши партньори, с изключение на нас самите”, обясни той.

Следващият път, когато има желание за подобни дейност

документите на медиците трябва да бъдат обработени по възможно най-бързия начин. Това заяви в студиото на предаването "Тази сутрин" здравният министър. По думите му, друг вариант за оказване на лечение на хората от по-отдалечените населени места е създаването на мобилни кабинети.