Трансплантацията на собствени стволови клетки, не гарантира излекуване и оздравяване на пациента, твърдят специалисти. От направените у нас 300 такива трансплантации са се повлияли положително половината от пациентите. Данните бяха изнесени от Дружеството на неврохирурзите в България. Лечение със стволови клетки се прави в три болници у нас, а цената е между 2 хиляди и 4 хиляди лева.

Тези трансплантации се правят от 3 години, а по света от повече от 10. Присаждането на собствени стволови клетки се прилага за лечение на гръбначно- мозъчни и черепно-мозъчни травми, инсулти и невродегенеративни заболявания.

„Пациентите са информирани, и са подписвали информирано съгласие, че се касае за сравнително ново лечение и не може да се гарантира излекуване, оздравяване или подобрение”, каза проф. Венцеслав Бусарски, председател на дружеството и началник на клиниката по неврохирургия на Университетска болница "Св. Иван Рилски"( Александровска болница).

От 2005 година когато е извършена първата трансплантация на стволови клетки в болницата, с този метод до сега са лекувани 300 пациенти. От тях двама са починали в рамките на месец след интервенцията.

Става въпрос за едни нов метод, на който ние не знаем механизмите и ние на никое от децата не даваме надежди, посочи доц. Христо Цеков

Пациентите плащат за трансплантацията.

"Може би 80% от пациентите са платили между 2000 и 2500 лева, но съответно тези средства не достигаха, за да може да се вкарват все нови и по-нови апаратури, така че се наложи да се увеличи цената до 3900 лева", посочиха лекарите.

Около 80 души към момента чакат за трансплантация на собствени стволови клетки. Тези трансплантации се извършват и в САЩ, Япония, Швеция, Израел, Китай , Чехия, Гърция, Румъния и Русия.

Като в Русия тази манипулация струва 20 хиляди долара, а в Швейцария 30 хиляди евро.

 

Спортните събития от деня

Филмите на bTV

Гледай bTV на живо

Времето