Нашествие на морски дракони по Северното Черноморие. От началото на сезона досега най-опасната черноморска риба е ухапала над 40 летовници, които са прекъснали почивката си за лечение във варненската токсикология.

Макар и опасен, морският дракон не е агресивен и не напада хората. Може да ви вкара в болницата само ако докоснете шиповете по гръбната му перка или зад хрилете.

"В основата на твърдите лъчи на гръбната перка има множество отровни жлези, които отделят отровен секрет, но месото на тези риби е напълно безвредно за консумация", каза н.с. Мария Янкова, Институт по рибни ресурси.

Случаите на убождане зачестяват със затоплянето на водата. Тогава, поради недостига на кислород, морският дракон излиза на плиткото, почти до брега, заравя се в пясъка и всеки може да настъпи отровните му шипове.

"Могат да предизвикат възпалителни усложнения, които да наложат продължително лечение и по този начин пострадалият да бъде нетрудоспособен", каза д-р Виктор Георгиев, токсиколог, ВМБ Варна.

Морските рибари са се научили да различават малката риба, която иначе много прилича на костур.

"Почти изключения са случаите, когато става въпрос за крайно тежки състояния, но да приемем, че като цяло не застрашават живота тези ситуации", каза д-р Георгиев.

Освен морските дракони, в Черно море дебнат и други невидими опасности - скорпидът и морската котка. Затова в морето винаги трябва да сме нащрек и никога да не докосваме риба просто от любопитство.

 

Спортните събития от деня

Филмите на bTV

Гледай bTV на живо

Времето