Социалните партньори се обединиха около 59 мерки срещу кризата. От една седмица се обсъждаха различни идеи. Какви са конкретно мерките пояснява Константин Караджов.

Приетите антикризисни мерки са 59 от страна на синдикатите и една допълнителна, от страна на правителството. След преговорите, които продължиха цели десет дни, или 50 заседателни часа, всички страни изразиха мнение, че такова нещо до сега не се е случвало – да се вземат мерки, които да омекотят тежката криза.

Съгласието не е било постигнато лесно, тъй като сред мерките има такива, които са доста непопулярни, като например десет процентното орязване на бюджетите на държавните администрации, отлагането на увеличението на вдовишките добавки към пенсиите и промяната за първите три дни на болничните.

До момента първият ден се поемаше от работодателите, а останалите от НОИ. Сега това няма да е така, с цел да се прекратят злоупотребите. Първите два дни ще се поемат от работодателите на 80%, третият ден ще остава за сметка на работник, а едва четвъртият и всички останали дни от болничния ще бъдат поемани от Здравната каса.     

„Тези предложения разпределят равномерно негативите върху държава, работодатели и заети в икономиката - да няма привилегировани съсловия”, заяви Божидар Данев.

Според Николай Ненков този пакет е много по-конкретен и остойностен от други пакети мерки.

"Най-важните мерки са извън документа. Не увеличаваме данъците, запазваме привлекателността на българската икономическа среда”, смята Цветан Симеонов.

"В момента ние правим кризисни мерки. Защото времето, когато трябва да се правят антикризисни мерки беше проспано от предишното правителство. И на практика никакви мерки нямаше”, заяви премиерът Борисов.