
Само преди месец в язовир "Пача бара" рибари се натъкнаха на пирани. Хищните риби бяха уловени в два последователни дни. Анализът и на двете показа, че екземплярите са от не опасния вид „Пако". Тогава от Ловно-рибарското дружество в града възприеха тезата, че някой е пуснал пираните, за да се отърве от тях.
"Тая риба се размножава само с риба от нейния вид и не е възможно нейното размножаване тука, при нашите условия", смята Христо Чантов, председател на Ловно-рибарско дружество в Габрово.
Месец по-късно, на същия язовир, друг рибар се натъкна отново на пираня, но този път женска.
Освен различни от обичайните за риболов емоции, пиранята донесе на габровеца въдица и безплатен билет за риболов. Това е наградата, която при улова на първите „Пако" обеща рибарското дружество, с цел по естествен начин да се пречисти язовира от хищния вид.
Хората от селата, между които е разположен единствения естествен водоем в България с хищни риби, вече приемат наличието им равнодушно.
От Ловно-рибарското дружество в Габрово тепърва ще предоставят уловената вчера пираня за анализ, но този път са категорични, че обследването на язовира е наложително.
Любители-акваристи, които отглеждат пирани не мислят, че някой може да хвърли рибите във водоема край Габрово, за да се отърве от тях.
Те обясняват, че пираните са опасни само, когато твърде дълго не са хранени и когато са събрани на по-големи пасажи.
Обикновенно в природата пираните се движат на пасажи от няколко риби. Груповите им атаки им позволяват да убиват по-едри от тях животни. Отлично умеят да надушват кръвта и това привлича към нападната жертва множество други пирани. Така върху плячката се нахвърля непрекъснато растящо ято, което може да наброява стотици риби.
В интернет една пираня за отглеждане в аквариум струва най-малко 50 лв.