
Ефективният протест ще е заради недостатъчното заплащане на труда им от Здравната каса, премахването на потребителската такса и неясната политика в здравеопазването.
"Простичко е, спира се работа, затварят са кабинетите и хората няма да имат достъп. Протестите ще продължат толкова колкото е необходимо, като всеки следващ протест ще е по-дълъг от предишния", каза д-р Ивайло Попов.
Медицинска помощ се бъде оказвана само на неотложните случаи.
Символичните протести на личните доктори, които вече започнаха в 11 области в страната, ще продължат и през месец август.
"Настроенията сред семейните лекари са напрегнати. Това, с което не можем да се съгласим е неяснотата както ще се прави и какво ще се случва в системата на здравеопазването. Има някакво бавене и разиграване на топката без да има яснота нито за изпълнителите на медицинската помощ, нито за пациентите", коментира д-р Любомир Киров.
Заради непроменените финансови условия през последните 2 години, хиляда семейни доктори са напуснали системата на първичната доболнична помощ, съобщиха от Националното сдружение на общопрактикуващите лекари.
Повечето от тях се насочили към болниците или започнали работа във фармацевтични фирми, където получават по-добри заплати. Затова за следващата 2009 година личните лекари искат в бюджета на Здравната каса за тях да бъдат предвидени 320 милиона лева.
Според изчисленията им, това е сумата, която ще покрие техния труд и разходи и заради отпадането на такса "Преглед" от първия януари догодина.
От Националното сдружение на общопрактикуващите лекари настояват за срещи със здравния министър, министъра на финансите и парламентарната група по здравеопазване. Определят и срок - до две седмици.
От сдружението са изготвили предложения как работата на личните доктори може да се подобри и облекчи.