До месец Министерството на здравеопазването ще бъде готово с Национална програма за превенция на генетични и редки заболявания. Тази програма ще се грижи за ранното откриване на болести по време на бременността при жените.

Целта на програмата за генетични и редки заболявания е да се понижи риска у нас да се раждат деца в увреждания. С новите изследвания проблемите ще бъдат откривани в началото на бременността.

„В момента разработваме една специална програма, която ще стане факт за около месец, която точно третира този проблем, как да направим превенцията, така че пренатално или преди детето да се роди да се установят причините и да могат да се лекуват”, каза министър Евгений Желев.

Генетичните изследвания, които се правят у нас се плащат от самите пациенти, и са по тяхно желание.

"Би било добре голяма част от тези изследвания, които наистина са скъпо платени да се поемат от касата, останалата част мисля, че всеки индивидуално може да си позволи за здравето на бъдещото си дете да поеме своите разноски", смята Паша Милтенова.

От здравното министерство се ангажират да поемат финансово изследванията по време на бременността, като това ще стане с въвеждането на Националната програма за превенция на генетичните и редки болести.

"Общата й стойност ще бъде някъде около 10 милиона годишно, специално за генетичните заболявания, отделно за редките заболявания ще има специален раздел, за да можем да правим необходимата превенция", каза Евгений Желев.

Проследяването на рисковите бременности ще се извърша в обновената клиника на Майчин дом в София, която е специализирана за лечение на бременни жени с различни усложнения. Според статистиката между 5 и 10 процента са рисковите бременности годишно в страната.

 

Спортните събития от деня

Филмите на bTV

Гледай bTV на живо

Времето