Сред въпросните лекарства са тези, които поддържат нормалното кръвно налягане и епилепсия например. В тази графа попада и инсулина за диабетиците. Принципът в момента е следния - аптеките купуват лекарствата от доставчици, а по-късно Здравната каса им изплаща стойността на тези, които са продадени. Когато касата не плаща, няма пари за нови дози.
По данни на Българския фармацевтичен съюз 90 процента от аптеките в България не зареждат нови лекарства заради просрочени задължения към доставчиците. И на практика влизат в параграф 22 - доставчиците вече приемат само плащане в брой, но аптеките не разполагат с оборотни пари, защото чакат Здравната каса да се разплати. Така алтернативите пред пациентите остават две - да проверяват дали някъде не е останало налично количество или да закупят лекарствата по на свободните цени.
При втория вариант пациентите трябва да предплатят стойността на лекарството в пълен размер, без намалението от Здравната каса. За инсулина например това са средно 150 лева на месец.
На интернет страницата си Здравната каса публикува информация, че 8 милиона лева вече са преведени, но до вечерта повечето собственици на аптеки не ги бяха получили. Фармацевтите все още чакат обяснение. Посочената сума от 8 милиона е само половината от задължението на касата. А само след два дни, на 10-ти, е датата на поредното плащане от касата. Ако срокът отново не се спази, прогнозите не са оптимистични.
Министърът на здравеопазването д-р Стефан Константинов ще отговаря на зрителски въпроси за недостига на лекарства и парите в системата в предаването "Сеизмограф", тази събота от 18 ч.