Ден след гласуването в парламента, президентът ще наложи вето върху реформата за по-късно пенсиониране. Решението и мотивите на държавния глава ще бъдат изготвени до понеделник.

Увеличението на възрастта за пенсиониране с четири месеца от догодина доведе синдикати и депутати на крака в президентската институция. На четири очи, в продължение на повече от един час, те убеждаваха президента Георги Първанов в аргументите си срещу реформата.

"Сега идва времето, в което, на базата на допълнителни консултации, аз ще определя своето становище във връзка с това дали да обнародвам или да наложа вето", обяви Първанов.

Малко по-късно от президентството изпратиха съобщение, че в последните си дни като президент, Първанов все пак ще наложи вето на Закона за държавното обществено осигуряване. Държавният глава ще оспори начина, по който са внесени промените, както и ефектите от тях. А в 15-дневен срок депутатите трябва да гласуват закона наново.

"До сега това, което се каже в МС, това се гласува в Народно събрание. Следваща наша стъпка ще бъде сезиране на Конституционния съд, евентуално", закани се депутатът от БСП Драгомир Стойнев.

Синдикатите пък имат готовност за протести през следващите две седмици. Особено силни са тези настроения в миньорския бранш. Сега мъжете там се пенсионират на 52, а жените на 47. С промените възрастта ще скочи с година до 2014-а.

"В това число се предвижда и гражданско неподчинение. Хората искат да покажат, че не са съгласни с това и, очевидно, протестни действия и митинги ни довеждат до край", коментира Пламен Димитров от КНСБ.  

Разчетите на синдикатите показват, че увеличението на възрастта ще спести 300 млн. лева до 2017 г. За същия период бюджетът ще похарчи два пъти повече - около 700 млн. лева, заради увеличението на вдовишките добавки.