
Около хиляда турски превозвачи протестираха пред българското посолство в Анкара срещу таксите за превоз, които България изисква от ТИР-те за влизане у нас. Таксата беше наложена от нашата страна миналата седмица, след като турските фирми изчерпаха квотата си от безплатни разрешителни за тази година.
Около хиляда турски ТИР-а, тръгнали от 11 окръга, спряха на магистралата край Анкара и не бяха допуснати в града. Група от около 200 души, собственици и представители на превозвачески фирми, се събраха пред сградата на българското посолство.
В знак на протест шофьорите поставиха черен венец пред посолството.
Протестната акция е организирана от Дружеството на международните превозвачи в град Кайсери. Те смятат, че с таксата България нанася щети за млн. долари на турската икономика и освен това нарушава спогодбата на Турция с ЕС за свободна търговия.
"След присъединяването си към ЕС България едностранно денонсира спогодбата в областта на превозите. Тази практика противоречи на нормите не само в ЕС, но и в света", посочи Тамер Динчшахин, Дружество на международните превозвачи.
От дружеството казаха, че таксата от 271 долара се изисква само турските тирове, които влизат в България. Превозвачите искат отмяна на таксата и заявяват, че протестите ще продължат, докато България се откаже от новите такси. Министърът на транспорта заяви, че Турция ще предприеме дипломатически мерки за разрешаване на проблема.