
Най-топло беше в Русе - 39 градуса по Целзий. В София на сянка температурата достигна 34 градуса.
В Сандански и Велико Търново въздухът се нагря до 37 и 38 градуса, а в Плевен до 36.
В Казанлък жегата достигна 36 градуса, колкото и през рекордната 1996 година. Никъде в България обаче, температурата не надмина рекорда от същата дата.
Горещата вълна на Балканите вдигна Румъния и Македония под тревога
Летните жеги в Букурещ и Скопие нажежиха термометрите до 40 градуса. Високите температури донесоха неприятности и на Гърция и Турция.
Министерството на здравеопазването в Гърция е мобилизирало здравните служби в цялата страна. Температурите там достигнаха 42 градуса.
Въведен е планът "Персей" за борба с извънредни ситуации.
Всички болници и ресорни служби към областните управи работят в повишена степен на готовност. Местните власти обявиха отваряне на климатизирани зали. Лекарите съветват гражданите да не консумират много алкохол, да не стоят навън през най-горещите часове на деня, а възрастните хора да бъдат особено внимателни. Спадане на температурите се очаква едва от четвъртък следобед.
Няма температура на въздуха, която да задейства мобилизационен план за борба с жегите в България.
Проверка на bTV показа, че ведомствата засега считат за достатъчно само да посъветват хората, как сами да се пазят от силното слънце.
В действащите законите за бедствията и за кризите високите температури не са споменати като природно явление, което може да задейства специалните сили и ресурси. Затова и създаването на план срещу жегите, какъвто има в Гърция, не е на дневен ред у нас.
"Такъв план не знам дали трябва да съществува, защото България е в умерения климатичен пояс. Температурите рядко минават 40 градуса", каза инж. Пламен Тодоров.
Според "Гражданска защита", жегите са повече медицински въпрос. Предписанията са да се пият повече безалкохолни течности. Да се избягват кафето и чаят, и да се носят леки памучни дрехи и шапки.
"Който не му се налага да ходи навън - от 11.00 до 14.00 часа да избягва излизането навън", съветва инж. Пламен Тодоров.
В горещите дни в София Бърза помощ се отзовава на 3-4 сигнала за хора с топлинен удар. Симптомите са леко главоболие, замайване и гадене.
"Гражданите да не неглижират симптомите на прегряване и слънчев удар, защото състоянието се задълбочава и може да се достигне до болнично лечение", каза Ивиан Бенишев.
Рискът е да се получи мозъчен оток и увреждане на централната нервна система. Ако човек усети симптомите навреме няколко часа в климатизирано помещение стигат, за да се възстанови организмът. Няма обаче организация за осигуряване на такива сгради.
При работниците работодателят носи отговорност за осигуряване на здравословни условия на труд. Той може да въведе гъвкаво работно време и трябва да осигури подходящо облекло и тонизиращи напитки. Обаче няма фиксирана температура над която да е забранено да се работи.
Възрастен мъж почина на спирка на градския транспорт в центъра на София. Мъжът е припаднал на ул. "Алабин", малко след 9 сутринта. Според лекари, той е получил топлинен удар. Очевидци твърдят, че тялото му е било оставено на тротоара повече от два часа.