
Подобна акция има и в Бургас. На вратите на кабинетите са поставени указания къде нуждаещите се пациенти могат да получат спешна помощ.
Да си личен лекар не е печеливш бизнес. Все по-малко медици го избират и все повече се отказват, казват от Сдружението на семейните лекари във Варна.
"Протестираме срещу условията за труд, условията на работа, които всъщност представляват множество ограничения и множество излишни дейности, които обременяват неимоверно много общите практики, и неакватното финансиране", каза д-р Светлин Митев, председател на сдружението на семейните лекари във Варна.
Личните лекари искат да се увеличи бюджетът за здравеопазване и държавата да ги компенсира, ако се премахне потребителската такса. Основен проблем за джипитата е, че трябва да са на разположение 24 часа. Ощетени са и от огромния брой здравно неосигурени - милион и 200 хиляди и от сложните процедури по препращане на пациенти към специалист.
Излишно натоварване и за докторите, и за пациентите, е всеки месец да се изписват рецепти за едно и също лекарство. И за всяко заболяване да има отделна рецепта
"Ще протестираме за огромната бумащина и хартии, които сме длъжни непрекъснато да попълваме. Това ни кара 5 минути да преглеждаме пациента и още 15-20 минути да оформяме хартиената част на самия преглед", заяви д-р Каролина Златева.
Д-р Каролина Златева се грижи за над 2 000 пациента. Заради ограничението на броя на пациентите до 1 500 души, ще трябва да се откаже от част от тях.
"Как мога да избера тези пациенти - вие ще останете при мене, пък вие трябва да си отидете. Това няма морална стойност такъв избор", коментира д-р Златева.
Личните лекари искат да участват в изготвянето на Националния рамков договор, което им е отказано. Те подготвят национален протест през септември.