
Протести на болни от диабет и ендокринолози предстоят у нас, ако здравната каса не отмени новите критерии за лечение с аналогов инсулин. Според правилата, които са в сила от юни, болните ще бъдат пренасочвани към по-евтино лечение, ако за половин година по-скъпото не даде резултат.
Красимир Кънев е на 30, с диабет е от 13-годишен, а от 5 години е на аналогов инсулин.
Специалистите обясняват, че това му дава по-добър контрол на кръвната захар, по-рядко води до хипогликемия и имитира по-добре случващото се в организма на здрав човек. Красимир казва, че тази терапия му позволява да се чувства пълноценен и най-малкото не се налага да се храни по 6 пъти на ден, както когато е бил на по-евтиния човешки инсулин.
Според новите правила, ако след 6 месеца Красимир не намали с поне процент един конкретен показател в кръвта си, ще трябва да замени аналоговия с човешки инсулин. Лекарите смятат, че това противоречи на стандартите за лечение на диабет, и че решението на касата е непрофесионално.
"Болниците не са бакалници. Болниците са учреждения, в които водещият принцип е хуманният принцип, където водещият принцип е моралът, ние не сме бакалници", посочи проф. Анна-Мария Борисова, председател на дружеството на ендокринолозите.
Ако новите критерии не бъдат променени, пациенти като Красимир смятат да заведат дело срещу касата. В същото време от там заявиха, че се стремят да осигуряват най-модерното и скъпо лечение на диабетиците у нас.