В НДК започна най-големият открит дебат за системата на здравеопазване в България. Лекарите настояха за достойно и адекватно финансиране на здравеопазването, което да гарантира качеството на медицинските услуги.

На дискусията, която бе обявена и като форма на лекарски протест, се събраха повече от 1000 лекари, фармацевти, сестри и пациентски организации от цялата страна. Основните им искания бяха свързани с пари.

Лекарите настояха да се възстанови договорното начало и да се премине към реално финансиране на медицинските услуги. В момента лекарите работят по цени отпреди две години, клиничните пътеки са недофинансирани, не е отчетена инфлацията.

"Това, което се иска, е да се отчете инфлацията, да има компенсации, да се вдигнат финансовите параметри, досега да му е ясно на някой каква е тази здравна карта или пък тази здравна стратегия? Ние искаме такъв финансов ресурс, че качеството на медицината да не страда", обяви д-р Христо Пелев.

Фармацевтите, участници във форума, поискаха да се забрани дейността на аптечните вериги, които продават с нереалните отстъпки от 25 на сто за сметка на 20-процентната надценка, с която пазаруват малките търговци.

"За да си платиш ток, телефон и заплатите на работниците, трябват поне 1500 лева, аз съм малка аптека, тези вериги, аз просто фалирам, какво да правя, трябва да изчезна от България, а искам да остана", споделя Цветанка Еленкова.

От организацията на медицинските сестри обявиха, че броят им застрашително намалява и у нас в момента на 35 000 лекари се падат 29 500 сестри. Сестрите също поискаха пари и настояха "здравеопазването да не се издържа от подаянията под масата на пациентите".

 

Спортните събития от деня

Филмите на bTV

Гледай bTV на живо

Времето