Какво да правим, когато ни отказват лечение, прием и планова операция в болниците? Според Концепцията за по-добро здравеопазване, подготвяна от здравното министерство, пациентът официално ще доплаща за лечението – на ръка или чрез втори доброволен здравен фонд, въпреки задължителната вноска от 8%, която и в момента работещите плащат.
Междувременно втори ден продължава гладната стачка на акушер –гинеколога от болницата в Казанлък д-р Захари Стойчев, който протестира срещу реформата в здравеопазването. Състоянието на лекаря засега е добро.
Знак на протест или акт на безпомощност
„Може би и от двете. Защото други хора подреждат нещата в здравеопазването – политиците и финансистите, добре или зле, за мен абсолютно зле, затова има по малко и от двете – и протест, и чувство на безпомощност”, каза за „Тази сутрин” д-р Стойчев. По думите му протестът му е срещу „абсурда” на здравната система в България – незаконността на действията правителството и НЗОК по отношение на здравето на хората. Стойчев посочи, че от 8-10 месеца касата заплаща от 60 до 80 процента от заработените от болниците средства.
„В момента РЗОК Стара Загора отказва да приеме фактурираната дейност на болницата в Казанлък, връща фактури, т.е. ние няма да получим и пари, или ще получим с лимит”, посочи Стойчев. Лекарите в болницата получават част от трудовото си възнаграждение, около 70 %, а болните в момента не се хранят.
„Не връщаме болни, защото няма лекар, който ако е истински лекар, да върне болен. Болните си купуват храна или близките им носят. На практика т. нар. „копеймънт” започна от вчера”, каза Стойчев. Според него решението е едно единствено – финансовото. И единствено то ще спаси здравеопазването и гражданите
Това, което се провежда в България, е абсолютен геноцид
Д-р Стойчев не е съгласен с твърдението на здравното министерство за прекалено висока хоспитализация в последните години и че това е начин за източване на касата.
„Нормалната демографска структура е триъгълник, насочен нагоре. Най-отдолу са децата, които са най-много. В България скоро триъгълникът ще бъде с върха надолу. Най-възрастното поколение ще бъде основата. Това означава много заболявания, които трябва да бъдат лекувани”, смята акушер-гинекологът.
Според него идеята за доплащане, залегнала в концепцията на здравното министерство, е абсурдна. Стойчев цитира чл. 52 от Конституцията, според която пациентите имат право на здравно осигуряване, което им осигурява достъпна медицинска помощ и на безплатно ползване на медицинско обслужване. Абсурдът на ситуацията в здравеопазването е това, че и сега пациентите плащат за консумативи и изследвания, каза д-р Стойчев.
Господи, до там ли сме я докарали 5 години по-късно
До там ли сме я докарали, че 5 години по-късно да имаме същите инциденти.
Така председателят на Български пациентски форум Теодора Захариева коментира гладната стачка на лекаря, припомняйки собствения си протест пред Министерството на здравеопазването от 2005 година.
Захариева обяви, че заедно с Пламен Таушанов, председател на Асоциация за закрила на пациентите, обмислят да инициират верижна гладна стачка в цялата страна. „От февруари говорим, че тази система е пред тотална катастрофа”, припомни Захариева.
Болните трябва да протестират... или да съдят
Не може да се създават предпоставки, за да не ползваш здравни услуги. Или да ти се ограничават необосновано, смятат представителите на пациентите. Те настояват да се спре Здравната карта, изготвяна от Министерството на здравеопазването.
Таушанов смята, че е невъзможно за срока, посочен в заповедта – 5 дни, комисиите да излязат с решение за болниците. Във всяка комисия трябва да има и представител на пациентка организация. Не е посочен и редът за излъчване на представител на пациентите.
„Това са фундаменталните въпроси – какво ще продължи от тук нататък за здравеопазване. Сега се залагат проблемите, които идват от другата година”, каза Таушанов.
Не може да има листа на чакащи за спешни състояния
"Трябва да се формира основен пакет. А дали ще има доплащане трябва да бъде доброволен процес. А колко ще е доброволен, след като нямаме ясен основен пакет. За какво ще доплащаме?”, попита Таушанов. По думите му и сега в някои болници се доплащат над 300 услуги.
„Това, че някой управител на болница си е написал заповед за избор не екип е незаконно. В Европа изборът означава до 30% завишение, а у нас при клинична пътека от 2500 лева изборът на екип също струва толкова. Рекетират пациента”, посочи Таушанов. Пациентските организации са запознали премиера Бойко Борисов с проблема и той се е ангажирал да бъде решен до края на годината и клиничните пътеки да бъдат остойностени.
Съсипва се онкологичната помощ в България
Нещо градено 50 години. Позволихме си да повдигнем този въпрос в здравната комисия. Министър Анна–Мария Борисова нагло заяви, че едва сега разбира за тези неща. Оказа се, че ведомствата не знаят дори как се формира един документ, защото в инструкциите не съществуват подписи и печати и не можеш да хванеш кой дава нарежданията”, каза Теодора Захариева.
С „летящия” старт на реформата на Борисова се съкращават легла
в Онкоболницата в София, в онкологичните диспансери в Русе и Пловдив. И ние пациентите ще увиснем пак на медиите, защото и сега пациентите чакат по 2 месеца за химиотерапия. И някой ми говори за адекватно и своевременно лечение?! Не е ли нагло, не е ли цинично в тази държава?!", попита Захариева.