Не трябва да принизяваме проблема с излъчванията от мобилните телефони, но не трябва да стигаме и до другата крайност - във времето на високите технологии, да се откажем изцяло от тях. Това заяви в студиото на "Тази сутрин" депутатът д-р Ваньо Шарков.

Коментарът бе по повод допусканията на Световната здравна организация, че излъчванията от мобилните телефони може да са вредни и дори канцерогенни.

Производителите на телефони и операторите на мобилни услуги незабавно отвърнаха на удара. Те упрекнаха учените, че са определяли като канцерогенни и други вещества, които са част от ежедневието на съвременния човек, като кафето и туршиите. А досега не е доказан случай на заболяване от рак, причинено от тези продукти.

Според експерта към парламентарната комисия по енергетика инж. Димитър Бучков продължителността на облъчването определя доколко е вредно използването на мобилния телефон. По думите му това са нискоенергийни полета, които не могат да се сравняват с радиацията.

Според инж. Бучков обаче има направени много изследвания, включително и от Световната здравна организация, които доказват, че мобилните телефони не са безвредни.

"Световната организация за изследвания на рака е класифицирала в група 2Б електромагнитните лъчения от телефоните. Тоест, това означава, че те вероятно са канцерогенни, но няма достатъчно доказателства", заяви от своя страна инж. Елена Серафимова, главен експерт по опазване на общественото здраве към здравното министерство. По думите й нормалните граници, в които може да се използва GSM, без това да е вредно за здравето, е не повече от 40 минути на ден.

Инж. Серафимова и инж. Бучков посъветваха хората да изчакват 2-3 секунди, след като са набрали номер на GSM-а или ако ги търсят, преди да сложат слушалката на ухото си. Причината за това е, че по този начин се изчаква първоначалната пулсация. И тримата събеседници се обединиха около становището, че за децата облъчванията от телефоните могат да бъдат много по-опасни.

Според инж. Бучков практиката децата да носят GSM на врата си е недопустима.

"Така телефонът ляга точно върху сърцето. Представете си - сърцето, което има синусоидални импулси и е една биологична система - вие го поставяте в "бульон" от честоти от 900 милиона трептения в секунда", каза инж. Бучков и допълни, че в редица страни, като Финландия и Германия, вече са започнали разговори за евентуалната забрана за използване на GSM-и от децата.     

"Не е хубаво да си слагате телефона до главата, за да ви буди сутрин", препоръча още инж. Серафимова.

"Трябва да се направи промяна в законовата наредба. От 20 години не е променяна наредбата, която предпазва населението от нейонизиращите лъчения", заяви Ваньо Шарков във връзка за поставянето на клетките на мобилните оператори. "Във Франция има ограничение да се поставят на не по-малко от 300 метра от училища и детски градини, в Гърция доскоро клетките трябваше да работят с намалена мощност около такива детски заведения, сега и там е въведено ограничението за минимално отстояние от 300 метра", каза още Шарков.

"Нека да бъдем предпазливи, за да ни бъдат тези уреди полезни", каза в заключение инж. Елена Серафимова.