
И това лято лечебните заведения в морските курорти работят без договори със здравната каса.
Така България не може да спази ангажиментите си за безплатни медицински грижи за граждани на Европейския съюз. В случай на нужда пациентът или трябва да пътува до областния град или да си плати на частен лекар.
Районният център по здравеопазване във Варна се опитва да убеди лекарите с практики в курортите да сключат договори със здравната каса, но без резултат. Частниците обясняват, че проблемите при работа с касата са същите, каквито и за държавните болници - недофинансиране на пътеките, ниски цени на специализираните прегледи и изследвания.
"За медицинските центрове и за болниците не изгодно да сключваме договори и да работим в изнесени структури по курортите, тъй като тези цени не ни позволяват да предлагаме качествено обслужване", обясни д-р Пламен Павлов, управител на частна болница.
Друг аргумент против е огромната бумащина. Особено, когато се обработват документите на граждани на Европейския съюз. Проблем създава и ограниченият брой на направленията по клинични пътеки.
Затова частните медицински центрове и болници предпочитат да работят не по линия на Здравната каса, а на база здравната осигуровка на пациента.
От частните клиники изтъкват, че за разлика от осигуровката, здравната застраховка включва и транспорт - така пациентът получава цялостно обслужване, вместо да извика такси или линейка, която да го откара до държавна или общинска болница, да обикаля кабинетите и да се върне в курорта за собствена сметка.
По закон здравните заведения не са задължени да имат договори с касата. България обаче е задължена да оказва безплатна доболнична помощ на гражданите от Евросъюза. Въпреки всичко, оплакванията на чужденци са малко, казват от Центъра по здравеопазване.