Не е регистрирано увеличаване на броя на ухапаните от змии, въпреки данните, че все повече хора срещат влечугите в планините или по морето. В страната се срещат четири вида отровни змии, но специалистите предупреждават, че дори и те не са много опасни за човека. Какво да направим, ако ни ухапе отровна змия - разказва Марина Евгениева:

При ухапване от отровна змия първото и най- важно действие е да потърсим специалист. Съветът да се изсмуче отровата вече е отречен като метод за оказване на първа помощ.

„Змиите са опасни рано на пролет, когато отровата е най-концентрирана и се събуждат. В момента не са толкова опасни. Може би най-правилното нещо е да се стегне над мястото на ухапването, да се отбележи кога точно е стегнат и да се кара към най-близкото лечебно заведение”, каза д-р Велислава Начкова, спешна мед. помощ – филиал „Банкя”.

Там трябва да бъде поставен противозмийски серум. Той е задължителна част от животоспасяващите медикаменти в спешната медицина. Има го и в отделенията по токсикология на болниците. В отдалечените планински райони с антидот трябва да разполагат общопрактикуващите лекари. Противозмийският серум се съхранява при специални условия в хладилник и е важно да бъде поставен от лекар, защото човек може да получи алергична реакция.

„Най-разумното нещо е пациентът да не се самолекува специално с медикаменти, а да потърси лекар”,допълни тя.

Другата лятна опасност - пчелите и осите създават много повече проблеми на спешните медици, защото случаите на ужилени хора са всекидневни. Често се стига до алергични реакции и нуждата от намеса на лекар.